Čo hradia zdravotné poisťovne u zubára?

Čo hradia zdravotné poisťovne u zubára?

Starostlivosť o chrup už dávno nie je lacná záležitosť. Niektorých však výška doplatkov prekvapí. Keď nechodíte na preventívne vyšetrenia, vaša peňaženka sa vám pri návšteve zubára rozhodne nepoďakuje.

Čo si platíme u zubára

Nadštandard – rozdiel v cene štandardu a nadštandardu – lepšie amalgámové a biele plomby, čistenie koreňových kanálikov modernejšími metódami, bielenie zubov, aplikácia zubných implantátov, preventívne pečatenie zubov proti kazu, dostavba chýbajúcich častí zuba pred zhotovením korunky.
Nadštandard je všetko, čo presahuje rámec verejného zdravotného poistenia. A to výkony, stomatologické náhrady, čelustno-ortopedické aparáty a materiály na ich vyhotovenie, ktoré nie sú uvedené v platnom Vestníku Ministerstva zdravotníctva SR

Koľko nás stojí zubár?

Každá ambulancia má však svoje vlastné ceny, zhodná je len úhrada zdravotnej poisťovne. Ak však stomatológ nemá zmluvu s poisťovňami, celé ošetrenie si platíme sami.

Rôzne ceny

Ministerstvo zdravotníctva ceny u zubárov nereguluje. Závisia len od zmlúv medzi lekárom a zdravotnou poisťovňou. „Vzhľadom na to, že každá poisťovňa uzatvára s každým zubným lekárom zmluvu samostatne, ceny jednotlivých výkonov v ambulanciách sú rôzne

Treba sa pýtať

Zdravotné poisťovne aj rezort zdravotníctva radia pacientom, aby sa oboznámili s cenníkom u svojho zubára. Mal by byť v každej ambulancii alebo v čakárni zavesený na viditeľnom mieste. (často ale nie je) Pacient má právo ešte pred zákrokom sa informovať, čo mu bude lekár robiť, koľko to bude stáť a koľko z toho zaplatí poisťovňa.

Lekár je povinný pacienta informovať, či bude za výkon doplácať a koľko, ešte skôr než začne pacienta ošetrovať. Pacient by sa tak mal od zubára dozvedieť výsledok vyšetrenia a potrebu liečby, možnosti liečby, aké existujú alternatívy a možné materiály. Čo uhrádza zdravotná poisťovňa a koľko je doplatok.

Zubný lekár je taktiež povinný vydať Vám doklad o zaplatení. Ak má poistenec pochybnosti o správnosti účtovaného doplatku alebo zle vydaného pokl.dokladu, môže sa obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu a požiadať výpis z účtu poistenca.

A čo zdravotné poisťovne

Rozsah uhrádzanej zdravotnej starostlivosti určuje zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia a na zákon nadväzujúce nariadenia vlády. Tie definujú aj zoznam chorôb, pri ktorých sa zdravotné výkony úplne alebo čiastočne uhrádzajú alebo sa naopak vôbec neuhrádzajú z verejného zdravotného poistenia.
Pokiaľ sa v rámci zubného ošetrenia poskytujú aj zdravotnícke pomôcky (fixné náhrady, snímateľné náhrady, čeľustnoprotetické „strojčeky“), o výške ich úhrady a limitoch rozhoduje ministerstvo zdravotníctva v rámci kategorizácie.

  • Zdravotná poisťovňa platí štandard. Ide o výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, opuchoch tváre, zápaloch v dutine ústnej, úrazoch zubov a tvárových kostí s postihnutím mäkkých častí.
  • Ďalej zubné výplne zo štandardných materiálov, RTG vyšetrenie, odstránenie kazu, trhanie a resekcie zubov, malé chirurgické zákroky, ochorenia ďasien a slizníc dutiny ústnej.
  • U detí do 18 rokov a dospelých nad 60 rokov štandard znamená aj ošetrenie devitálnych zubov (koreňové kanáliky), snímateľné zubné náhrady čiastočné  i celkové z materiálov českej výroby.
  • Zdravotná poisťovňa zároveň hradí preventívne prehliadky.

Zubní lekári nemajú jednotný cenník na rovnaké zákroky.

Niekde zaplatíte u zubára za tú istú službu aj trojnásobne viac. Stomatológ buď má s poisťovňou uzatvorenú zmluvu, alebo nie. Ak je nezazmluvnený, účtuje si aj peniaze, ktoré by inak platila poisťovňa.

Medzi zubármi už existuje konkurencia, a teda aj rôzne ceny za rovnaké úkony. Oplatí sa teda urobiť si prieskum trhu a vybrať si podľa ceny a kvality.

A tiež platí, že prevencia u zubára dokáže ušetriť peniaze.Denná hygiena ústnej dutiny, ku ktorej okrem správneho čistenia zubov patrí aj používanie ďalších pomôcok, ako zubná niť alebo roztoky na vyplachovanie úst, je dôležitým predpokladom na uchovanie zdravých zubov.

Prevencia

ustni-sprcha
Zubná sprcha je pre ľudí, ktorým zvlášť záleží na peknom a zdravom chrupe. Vyčistí aj miesta a plochy, kam sa kefka a ostatné pomôcky nedostanú.

pozri viac

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.