Málo vitamínu D a srdce.

Málo vitamínu D a srdce.

Nedostatok vitamínu D

Vitamín D je nevyhnutný pre zdravé kosti a zuby a môže mať významný prínos pre zdravie v celom tele, ale mnohí ľudia ho majú v nedostatočnom množstve. Niektoré zdroje uvádzajú, že pacienti so zníženou hladinou D vitamínu v krvi mali aj znížený počet buniek imunitného systému, boli častejšie chorí, unavení.

Vitamín D bežne vzniká v pokožke každého z nás pri vystavení slnečnému žiareniu. Podľa jednej štúdie má však veľmi pozitívny prínos aj pre liečbu srdcových ochorení.

Podľa novej štúdie, ktorá bola prednesená na zasadnutí American College of Cardiology, môžu potravinové doplnky obsahujúce vitamín D pomôcť ľuďom s chorým srdcom.
Nová metóda liečby bola s pozitívnymi výsledkami vyskúšaná na 163 pacientoch.

Tím lekárov z fakultných nemocníc v Leedsi urobil výskum vplyvu vitamínu D na choré srdce u 163 pacientov, ktorých vek bol v priemere okolo 70 rokov. Rovnako ako mnoho ľudí v tomto veku, mali aj títo pacienti v tele prirodzene nízku hladinu tohto vitamínu.
Lekári opísali výsledky svojho výskumu ako “ohromujúce.” Pacienti dostávali počas výskumu buď tabletky obsahujúce 100 mikrogramov vitamínu D, alebo cukrovej pilulky ako placebo každý deň po dobu jedného roku.

Efektívnejšia liečba, ako mnohé drahé procedúry

Kľúčovým meradlom potom bola ejekčná frakcia, čo je pomer medzi množstvom krvi vypunpovanej pri jednom srdcovom sťahu a následným diastolickým (pokojovým) srdcovým objemom. U zdravého dospelého sa tento rozdiel pohybuje medzi 60% – 70%, u ľudí trpiacich srdcovým ochorením je to len niečo okolo 26%.

U pacientov, ktorí začali užívať tabletky s vitamínom D, došlo podľa lekárov k zvýšeniu ejekčnej frakcie v sledovanom období z 26% na 34%. Jeden z lekárov podieľajúcich sa na výskume uviedol, že je tento efekt naozaj účinný a naskrz ohromujúci, zvlášť v porovnaní s inými, drahšími procedúrami.

Štúdia tiež ukázala, že u chorých pacientov došlo vďaka užívaniu vitamínu k nárastu výkonnosti. Lekári však uvádzajú, že metódu čaká ešte rad ďalších testov, než sa bude môcť naplno využiť v bežnej populácii.

zdroj: BBC

Zdroje vitamínu D

Rastlinné: lucerna (známa aj ako alfalfa), huby, avokádo, kokos a slnečnicové semienka
Živočíšne: najbohatším zdrojom sú ryby (najmä tučné) a rybí olej, no vitamín D obsahujú v menšej miere aj vajcia (najmä žĺtok), mlieko a syr

Vápnik 600 mg + vitamín D liquid 60 tob
vapnik-600-mg

do obchodu

Marnys Tekutý vitamín D – 30 ml
tekuty-vitamin-d

do obchodu

Biomin Vitamín D3 400 IU – 60 tob.
biomin-vitamin

do obchodu


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.