Lekársky predpis a poukaz, základné info

Lekársky predpis a poukaz, základné info

Čo je to lekársky predpis

Lekársky predpis je úradné tlačivo, ktoré slúži na komunikáciu lekára s lekárňou. Obsahuje osobné údaje pacienta, informácie o predpisujúcom lekárovi a najmä údaje o lieku, prípadne o liekoch.

Platnosť lekárskeho predpisu je:

Podľa Zákona o liekoch (č. 362/2011 Z.z.) majú lekárske predpisy rôznu dobu platnosti.

  • sedem dní na hromadne vyrábaný humánny liek a individuálne pripravovaný humánny liek, ak neobsahuje protimikrobiálne antibiotikum, chemoterapeutikum, omamnú látku II. skupiny a psychotropnú látku II. skupiny,
  • päť dní na humánny liek s obsahom omamnej látky II. skupiny a psychotropnej látky II. skupiny,
  • tri dni na humánny liek s obsahom protimikrobiálneho antibiotika a chemoterapeutika,
  • jeden deň na humánny liek predpísaný lekárom lekárskej služby prvej pomoci a lekárom ústavnej pohotovostnej služby.

Deň vystavenia lekárskeho predpisu a lekárskeho poukazu sa do lehoty platnosti nezapočítava.

Čo je lekársky poukaz

Je to tlačivo na výber zdravotníckych pomôcok. Má väčší formát ako lekársky predpis a má aj dlhšiu dobu platnosti. Platnosť lekárskeho poukazu je jeden mesiac. Platnosť lekárskeho poukazu na individuálne zhotovenie ortopedicko-protetickej zdravotníckej pomôcky na mieru alebo stomatologickej zdravotníckej pomôcky na mieru je tri mesiace.

Koľko liekov je na predpise
Na jednom tlačive lekárskeho predpisu predpisujúci lekár predpisuje najviac dva druhy humánneho lieku alebo dva druhy liečiva. Ak ide o humánny liek obsahujúci omamnú látku II. skupiny alebo psychotropnú látku II. skupiny, lekár na jednom tlačive lekárskeho predpisu alebo objednávky predpisuje len jeden druh humánneho lieku. Na jednom tlačive lekárskeho poukazu predpisujúci lekár predpisuje len jeden druh zdravotníckej pomôcky.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.