Čo robiť s preexspirovanými liekmi?

Čo robiť s preexspirovanými liekmi?

Ak už doba použiteľnosti uvedená na obale uplynula, lieky sa nesmú užívať. Exspirované lieky sa v rámci bezpečnosti nevyhadzujú do bežného odpadu, ale vracajú sa naspäť do lekárne, kde sú následne odovzdané špecializovaným spoločnostiam na bezpečnú likvidáciu.

Čo sa môže stať po užití preexspirovaného lieku?

Lieky vo všeobecnosti obsahujú okrem účinnej látky aj množstvo pomocných látok. Tieto bežne nemajú za úlohu liečiť. Ich význam spočíva v udržaní „lieku pokope“, stabilizujú ho, aby sa dal používať aj dlhšie ako týždeň či dva, zabezpečujú, aby sa z neho liečivo uvoľnilo v tom správnom čase, atď.

Keď uplynie doba použiteľnosti lieku, jednotlivé zložky pomaly strácajú svoju funkciu. To znamená, že tabletka sa môže začať rozpadávať, liečivo sa začne uvoľňovať skôr a jeho účinok sa znižuje, prípadne zvyšuje. Jednotlivé zložky môžu začať spolu medzi sebou reagovať, čím môže dôjsť aj k alergickým alebo iným nežiadúcim reakciám.

V prvom rade je nevyhnutné správne skladovanie liekov – suché a tienisté miesto, oddelene od potravín, vždy v pôvodnom obale. Jednotlivé tablety či kapsule nezmiešavať (môže tým medzi nimi dôjsť k neželanej reakcii), tiež ich neskladovať v chladničke, pokiaľ o tom neinformuje príbalová informácia. Je dôležité sledovať dátum exspirácie a lieky vo všetkých svojich formách – tablety, masti, krémy, sirupy, očné kvapky či náplasti – rozhodne nepoužívať po jej skončení.

Do ktorej lekárni lieky vrátiť?

Podľa aktuálne platného Metodického pokynu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv o zneškodňovaní liekov sa všetky preexspirované alebo nespotrebované lieky majú vrátiť do ktorejkoľvek verejnej lekárne.

pillsVracajú sa len vo vnútornom obale, čiže v blistri, v sklenenej alebo plastovej nádobe, či hliníkovej tube. Takéto lieky už netreba triediť podľa toho, na čo boli určené, prípadne podľa veľkosti a farby, treba ich len odovzdať v lekárni. Rôzne druhy tabliet by nemali byť spolu pomiešané, nakoľko pri ich kontakte môže dôjsť k nežiaducim chemickým reakciám.

Ostatné lieky v špeciálnych alebo netypických obaloch treba tiež odovzdať v lekárni. Jedná sa o inhalačné, prípadne injekčné systémy. Použité ihly, striekačky a ortuťové teplomery sa zbierajú v lekárni zvlášť, do plastových nádob.

Do lekárne nepatria zbytky z výživových doplnkov, kozmetických prípravkov, zdravotníckych pomôcok, či homeopatických liekov.

Prečo vlastne nepatria lieky do koša?

Chránime si tak naše životné prostredie pred nadmerným znečistením. Každoročne sa na Slovensku do lekární odovzdá viac ako 100 ton starých liekov! Ak by ich ľudia vyhodili do koša alebo ešte horšie – spláchli do toalety – všetky chemické látky by skončili v pôde, prípadne vo vode. A preto je vhodné na to myslieť. Pokiaľ máte ohľadom likvidácie liekov akékoľvek otázky, zamestnanci lekární by vám mali vždy odpovedať.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.