Púpava lekárska je kvet pripomínajúci slnko

Púpava lekárska je kvet pripomínajúci slnko

Púpava lekárska

Púpava, už ako jej prívlastok lekárska napovedá, má priam zázračné liečivé účinky.

Táto vzácna liečivá rastlina zastáva v ľudovom liečiteľstve význačné miesto. Od dávnych dôb je pritom púpava využívaná v medicíne starých Grékov, ktorí používali jej mlieko na očné zápaly a s jej šťavou bojovali proti únave. Široké využitie púpavy lekárskej poznajú aj v tradičnej čínskej medicíne. A že vraj, americkí Indiáni ju zas oddávna používajú okrem iného aj na liečbu rakoviny. Púpava obsahuje vitamíny A, B, C, D a minerály draslík, vápnik, železo a sodík.

Liečivé účinky púpavy poznali už naše staré mamy a dostatočne to aj využívali. Hlavne na jar, kedy sú jej lístky mladé a svieže – v mesiacoch apríl a máj sa zbiera hojne. Tak kvet, ako aj listy či koreň. Liečivé účinky sú v celej rastlinke.

Púpavový sirup

Sirup z púpavy vynikajúco chutí a súčasne prospieva zdraviu. Je podobný medu a môžeme si ho pripraviť aj sami doma.
Štyri plné hrste púpavy (kvet) dáme do 1 litra studenej vody a pomaly zohrievame na bod varu. Keď tekutina vzkypí, odtiahneme hrniec z platne a necháme celú noc stáť. Na druhý deň všetko prelejeme cez sito a odkvapkané kvety vytlačíme oboma rukami. Do šťavy dáme 1 kg cukru, premiešame a pridáme polovicu na plátky nakrájaného a ošúpaného (ak je ošetrený chemickými látkami) citrónu. Citrón sirup trochu prikyslí.
Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák. Keď chceme uchovať čo najviac vitamínov, zapneme sporák len na najmenší plameň alebo najnižšiu teplotu. Tak zahusťujeme tekutinu bez varenia. Raz alebo dva razy celú masu ochladíme, aby sme vyskúšali správnu hustotu. Sirup nesmie byť prihustý, lebo pri dlhšom skladovaní by začal kryštalizovať, no ani pririedky, lebo po čase by skysol.
Musí mať takú hustotu, aby sa dal dobre natrieť na žemľu alebo chlieb s maslom, vtedy príjemne chutí.

Domáca kozmetika s púpavou

Púpavové tonikum na pleť
Dve hrste čerstvých kvetov lúhujte v 1 / 2 l vriacej vody po dobu 30 minút. Potom už iba sceďte a používajte ako pleťové tonikum.
Púpavové tonikum na oči
Ak má niekto červené, zapálené oči, má si ich umývať vodou, v ktorej boli celý deň za studena namáčané vo vode nakrájané korene púpavy.

Ako pomáha púpava

  •  Povzbudzuje činnosť pečene, žlčníka, obličiek, čriev a celkovo reguluje a urýchľuje trávenie.
  •  Podporuje rast červených krviniek, tvorbu a čistenie krvi, a tým aj okysličovanie všetkých orgánov. Čistením krvi sa znižuje aj krvný tlak a zlepšuje sa činnosť srdca.
  •  Pomáha pri dne a reumatizme.
  •  Preventívne užívanie púpavy lekárskej zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče a zabraňuje tvorbe žlčových kameňov.
  •  Jej najznámejším účinkom je, že na ľudské telo pôsobí močopudne a zároveň dokáže pomáhať aj pri zápaloch močových ciest.
  •  Je výborným pomocníkom pri ochoreniach obličiek, a má tiež vplyv aj na vylučovanie obličkových kameňov.
  •  Taktiež pomáha pri chronickej únave, pri opuchnutých lymfatických uzlinách, či pri zväčšení sleziny.

Tip pre vás

pupava-pestrecAk nemáte možnosti alebo čas trhať púpavu, tak môžete využiť túto ponuku: za studena lisovaný olej z pestreca mariánskeho s púpavou
pozri viac ► ►

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.