Chcete sa stať darcom kostnej drene?

Chcete sa stať darcom kostnej drene?

V záujme zvýšenia úspešnosti liečby hematologických a onkologických pacientov prostredníctvom transplantácie krvotvorných buniek sa s ohľadom na nedostatočný počet registrovaných darcov kostnej drene rozhodla Nadácia Kvapka Nádeje zrealizovať kampaň zameranú na získanie nových darcov kostnej drene pre Národný register darcov kostnej drene SR Kliniky hematológie a transfúziológie LFUK, SZU a UNB.

Cieľom kampane je osloviť širokú verejnosť a motivovať nových darcov na registráciu v Národnom registri darcov kostnej drene a výrazne tak rozšíriť darcovskú základňu a tým aj pravdepodobnosť nájdenia vhodných darcov kostnej drene na Slovensku.

Prečo sa stať darcom kostnej drene

Nádej pre pacienta sa zvyšuje pri možnosti vyhľadania darcu v tzv. registroch darcov krvotvorných buniek. V súčasnosti už v mnohých štátoch sveta existujú národné registre, ktoré vedú databázu darcov krvotvorných buniek v danej krajine. V Slovenskej republike pôsobí Národný register darcov kostnej drene pri Klinike hematológie a transfuziológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave Petržalke.

Register vedie databázu darcov a zároveň intenzívne spolupracuje s registrami ostatných štátov pri vyhľadaní vhodného darcu pre konkrétneho pacienta. Aby sa zvýšila šanca nájsť HLA – zhodného darcu, národné registre jednotlivých krajín sú prepojené do medzinárodnej siete registrov, čo umožňuje nájsť darcu krvotvorných buniek pre pacienta aj v inej krajine.

KTO sa môže stať darcom kostnej drene

Dobrovoľným darcom krvotvorných buniek sa môže stať každý zdravý človek splňajúci nasledovné kritériá:

  • Vek 18-45 rokov (v čase registrácie)
  • Nesmie mať žltačku typu B, C
  • Musí byť HIV negatívny
  • Neprekonal TBC
  • Netrpí na ochorenia srdca a ciev, prieduškovú astmu alebo iné vážnejšie chronické ochorenia
  • Neprekonal v poslednom roku prekonať boreliózu a infekčnú mononukleózu*
  • Netrpí na akútne infekčné ochorenie*
  • Ženy v reprodukčnom veku by mali byť viac ako 1 rok po pôrode a v dobe darovania nebyť tehotné*
  • Vyplní prihlášku a odošle vzorku svojich slín na vyšetrenie

Záujemci si nájdu všetko potrebné na stránkach o darcovstve


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.