Ako správne užívať lieky

Ako správne užívať lieky

Aby vám lieky naozaj pomáhali a mali minimum nežiaducich účinkov, musia sa aplikovať správne. Pre tých z vás, ktorí denne užívajú väčšie množstvo prípravkov, to nemusí byť jednoduché. Prečítajte si pár praktických rád, ako na to.

Zistite si názov svojich liekov

Nie je dobré nechať si iba automaticky napísať recepty a bez záujmu ich vyzdvihnúť v lekárni. Zaujímajte sa o to, čo vám lekár ordinuje. Niekedy sa totiž môže stať, že lekáreň omylom vydá nesprávne liečivo. Preto vždy musíte vedieť, čo užívate. Všímajte si aj to, či prášky vyzerajú tak, ako ste zvyknutí – či majú rovnaký tvar, farbu alebo veľkosť. Ak nie, ihneď sa lekárnika pýtajte, prečo tomu tak je.

Pýtajte sa, ako sa preparáty užívajú

Príbalové letáky sú najmä pre staršie osoby zložité. Navyše bývajú písané veľmi drobným písmom, preto je dobré opýtať sa lekára alebo lekárnika, ako sa prípravok užíva. Dôležitá je nielen denná doba, ale tiež súvislosť s jedlom. Pátrajte aj po nežiadúcich účinkoch a po radách, ako sa zachovať, keď liek zabudnete užiť. To všetko sú dôležité veci, ktoré je potrebné vedieť. Píšte si poznámky alebo so sebou vezmite niekoho, kto vám pomôže informácie spracovať.

Uistite sa, k čomu daný liek slúži

Ak pravidelne užívate viac liečiv, je pravdepodobné, že ich dávkovacie schémy sa líšia. Niektoré napríklad užívate denne, iná len pri ťažkostiach, ďalší viackrát týždenne. Je potrebné, aby ste vedeli, prečo daný liek užívate. Jedine tak si môžete byť istí, že konáte správne. Neznáme prípravky sa ľahko pomýlia a potom sa môže stať, že budete ten k pravidelnému užívaniu brať len pri ťažkostiach a pod.

Informujte svojho lekára o všetkom, čo beriete, vrátane doplnkov stravy a bylinných prípravkov

Tieto údaje sú veľmi dôležité. Jednotlivé lieky medzi sebou vzájomne pôsobia. Ich účinok sa môže úplne zrušiť, pozmeniť alebo zvýšiť do tej miery, že sa stane pre vás nebezpečným. Preto všetka liečivá hláste. Niektorí lekári svojich pacientov pre istotu žiadajú, aby im v sáčku priniesli všetko, čo hoci len príležitostne užívajú. Môžu potom ľahšie zabezpečiť správnu a šetrnú terapiu.

Napíšte si zoznam liekov

Nikdy neviete, kedy budete musieť narýchlo do nemocnice. Ak užívate väčšie množstvo preparátov, mali by ste pri sebe vždy nosiť ich zoznam. Pre prípad straty majte jeden rezervný. Nepodstupujte riziko, že bude narušená liečba vašich chronických problémov, mohol by sa tým významne zhoršiť váš zdravotný stav.

Prečítajte si riadne príbalový leták a riaďte sa pokynmi

Niektoré lieky sa dávkujú ľahko, iné ale vyžadujú zložitejšie postup. Najmä prípravky pre deti vo forme kvapiek alebo sirupov. Používajte vždy originálne dávkovacie zariadenie. Ak ich už nemáte, požiadajte o ne v lekárni.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.