Inkontinencia je veľmi nepríjemná

Inkontinencia je veľmi nepríjemná

Močová inkontinencia alebo pomočovanie je nedobrovoľná strata moču z tela. Často je dočasná a skoro vždy vyplýva z aktuálneho zdravotného stavu.

Ženy s inkontinenciou majú často rozpaky hovoriť o svojom probléme, čo je ale nesprávne.Únikom moču sa nikto nechváli, len ju pred okolím tají a vložkami zakrýva.

Netreba sa hanbiť

Základom úspešnej liečby je strata hanby. Pretože tento problém má (alebo bude mať) raz v živote takmer každá druhá žena, nebudete v ordinácii praktického lekára alebo gynekológa ani prvá ani posledná. Odhoďte ostych a vyberte sa k lekárovi, cviky nie vždy pomôžu a žiť s vložkami asi nie je ničí sen.

Druhy inkontinencie

 • Stresová inkontinencia
  Týka sa 35 – 45% prípadov. Moč nechtiac uniká pri zvýšení vnútrobrušného tlaku (pri kašli, kýchnutí, poskočenia, zdvihnutie bremena, niekedy aj pri chôdzi či zmene polohy). Býva spojená s nadmernou pohyblivosťou močovej trubice pri jej nedostatočnej podpore alebo pri oslabení uzáveru – pri nedostatočnosti zvierača močovej trubice (ISD). Liečba stresovej inkontinencie je vo väčšine prípadov operačná, dnes najmä prostredníctvom minimálne invazívnych metód.
 • Urgentná čiže nutkavá inkontinencia
  Vyskytuje sa u 25-35% pacientok. Je charakterizovaná nechceným únikom moču pri nadmernom nutkanie na moč. Jej príčinou je buď nadmerná aktivita močového mechúra, alebo porucha tlmenie reflexov vedúcich k vyprázdňovaniu mechúra. Tento typ inkontinencie sa rieši predovšetkým liekmi. V 20 -40% prípadov sa stresová a urgentná forma vyskytuje súčasne ako zmiešaná inkontinencia. Liečebný postup je individuálny, zvyčajne je tiež kombináciou medikamentózna terapia a operačného zákroku.
 • Reflexná inkontinencia
  Táto forma tvorí 5-10% prípadov. Jedná sa o poruchu reflexu močenia, ktoré nastáva v oblasti miechových neurónov pri fraktúrach stavcov alebo pri rôznych neuropatia (ochorenie nervu) zápalového alebo degeneratívneho pôvodu.
 • Paradoxná inkontinencia
  Predstavuje rovnako 5-10% prípadov, únik moču nastáva pri preplnení močového mechúra, kedy sa včas nespustí zodpovedajúci mikčný reflex. Vyskytuje sa napríklad po radikálnych gynekologických operáciách, niekedy aj pri stavoch, kedy je nádorom alebo zostupom rodidiel úplne utláčaná močová trubica.

Časté otázky

Môže sa inkontinencia moču zhoršovať?
U väčšiny typov inkontinencie moču dochádza časom k zhoršeniu. Je teda veľmi dôležité návštevu lekára neoddalovat.

Ako dlho zvyčajne trvá liečba inkontinencie?
Dĺžka liečby závisí na mnohých faktoroch. Rozhoduje typ inkontinencie, celkový zdravotný stav pacienta i jeho spolupráca s lekárom.

Môže sa inkontinencia moču zhoršovať?
U väčšiny typov inkontinencie moču dochádza časom k zhoršeniu. Je teda veľmi dôležité návštevu lekára neoddalovat.


There are 2 comments for this article
 1. Simka at 19:14

  najlepšie proti nej mi účinkoval ive inkontinstop, nedrastická postupná metóda ako sa inkontinencie zbaviť

 2. Radka at 23:18

  100% riesenie je ive inkontinstop, zazracny pripravok na odstranenie inkontinencie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.