Opaľovanie je príjemné, ale pozor…

Opaľovanie je príjemné, ale pozor…

Opaľovanie je obranný mechanizmus kože spôsobené UV žiarením, ktorý vedie k stmavnutiu kože všeobecne či lokálne (pehy u ľudí so svetlou pleťou). Prirodzený ochranný mechanizmus sa nespustí okamžite, ale až po niekoľkých dňoch pôsobenia slnka. Preto musíte chrániť pokožku prostriedkami na opaľovanie vhodnými pre váš typ pleti a obmedziť pôsobenie slnka v prvých pár dňoch.
V lekárňach i drogériách dnes už bežne narazíte na veľké množstvo opaľovacích ochranných prostriedkov s veľmi vysokým SPF faktorom, 80+, 90+ a viac. Ako však spoznáte, ktorý faktor je vhodný práve pre vás? A sú tieto prípravky s vysokým ochranným faktorom naozaj bezpečnejšie? Myslíte si, že ochranný faktor 30 vás ochráni dvakrát lepšie ako faktor 15? Zdá sa to byť logické, ale takto to naozaj nefunguje, ako vám potvrdí aj váš dermatológ.

Čo je SPF faktor?

Vyška faktora SPF označuje schopnosť daného prípravku blokovať UVB lúče, ktoré spôsobujú nežiaduce spáleniu kože. Nechráni však proti UVA lúčom, ktoré môžu spôsobiť jej závažnejšie poškodenie. Obidva druhy lúčov, však môžu veľkou mierou prispievať k vzniku rakoviny kože. Vyššie ochranné SPF faktory poskytujú o niečo vyššiu ochranu proti UVB lúčom ako faktory nízke, ale žiadny neposkytuje celkom 100% ochranu.

UVB lúče útočia na pokožku. Toto vysoko energetické žiarenie spôsobuje spálenie pokožky a môže tiež spôsobiť nevratnú zmenu a poškodenie DNA kožných buniek. UVA nie je tak silné ako UVB, ale dostávame 1000krát väčšiu dávku ako UVB. Pôsobí na nás po celý rok a prechádza oknami, prenikajú hlboko do štruktúry pokožky. UVA a UVB sú hlavnými vinníkmi predčasného starnutia kože: vrásky, škvrny, strata pružnosti, vysušenie atď. Preto musíte na slnku používať vhodnú ochranu.

Nedostatočná ochrana proti slniečku alebo čo robíme zle?

Najväčší problém je podľa dermatológov v nesprávnom a nedostatočnom množstve aplikovaného prípravku a tiež v nedostatočnej frekvenciu nanášania. Skrátka, pri opaľovaní ochrannými prípravkami príliš šetríme a napr. Po kúpaní a osušení zabúdame obnoviť ochrannú vrstvu. Tým sa samozrejme nechránime tak, ako by sme mali, naša pokožka tak trpí.

Ktorý prostriedok na opaľovanie sa pre mňa hodí?

To je dôležitá otázka – pre výber ochrany proti slnku musíte poznať svoj fototyp. A preto voľba vhodného výrobku záleží na fototype, ale tiež kam idete na dovolenku a na ročnom období, pretože na tom závisí sila slnečného žiarenia.

Čo je to fototyp?
Typ pleti charakterizuje jej farba a citlivosť voči slnku. Určuje sa rôznymi kritériami ako je farba očí a vlasov, prítomnosť pieh atď. Fototyp je v rozmedzí od 1 (veľmi tmavá koža) do 6 (veľmi svetlá pleť).

Pre jednoduchosť je ochrana pred slnkom rozdelená do štyroch kategórií:

 • Veľmi vysoká ochrana (50+) je ideálny pre veľmi svetlú pleť alebo pleť, ktorá zle znáša slnko.
 • Vysoký stupeň (30-50) je pre jemnú alebo o niečo tmavšia pleť, ktorá toleruje slnka
 •  Stredná ochrana (10-20) pre tmavú či ľahko tmavšia pleť, ktorá je na slnko zvyknutá
 •  Nízka ochrana (6 a nižšie) pre čiernu alebo alebo veľmi tmavú pleť

Prečo používať prostriedky po opaľovaní?
Špeciálne výrobky pre starostlivosť po opaľovaní nielen intenzívne rehydratujú kožu, ale tiež ju upokojujú a osviežujú. Obsahujú upokojujúce účinné látky.

Ako sa bezpečne opaľovať?

 • kupujte kvalitné a vode odolné opaľovacie krémy a kozmetiku
 • prípravok aplikujte asi pol hodiny pred opaľovaním a potom približne každé dve hodiny
 • obnovte ochrannú vrstvu po každom kúpaní, osušení a pri nadmernom potení
 • vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu v čase od 11 do 15 hodiny
 • zvýšenú starostlivosť venujte pri opaľovaní malým deťom
 • poraďte sa v lekárni o najvhodnejších ochranných prostriedkoch, ak ste extrémne citliví a zvyčajne sa spálite aj pri krátkom pobyte na slnku (napr. ľudia so svetlou pokožkou a svetlými vlasmi), využite prípravky s označením UV sensitive
 • chráňte sa aj pri samotnom plávaní, slnečné žiarenie preniká aj pod hladinu a prestupuje tiež sklom
 • nezabúdajte na pitný režim, v horúcich letných dňoch sú ideálne aj viac ako tri litre tekutín denne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.