Ako znášate teplo?

Ako znášate teplo?

Konečne prišlo leto a teplo, na ktoré mnohí čakali a tešili sa. Ale extrémne teploty dávajú poriadne zabrať mnohým.
Slovensko posledné dni zaplavila vlna extrémnych horúčav a preto je mimoriadne dôležité dbať o svoje zdravie. Vysoké teploty netreba podceňovať dokonca ani u zdravých ľudí, ktorí sú presvedčení, že im nič nehrozí. Najviac náchylní na vyčerpanie z tepla sú starší ľudia, ľudia s vysokým krvným tlakom alebo ľudia, ktorí pracujú na priamom slnečnom žiarení. Ohrození sú však aj všetci tí, ktorí nedbajú na dostatočný pitný režim.

Tu je pár základných zásad čo robiť vo veľkých horúčavách:

 • Medzi 11:00 a 15:00 sa pokiaľ možno vôbec nezdržiavajte na priamom slnku a počas dňa si robte často krátke prestávky.
  Treba si dať záležať aj na výbere vhodného oblečenia. Podľa možnosti by malo mať svetlé farby a malo by byť z prírodných materiálov, ľahké, vzdušné a voľného strihu. Počas pobytu vonku si chráňte zrak slnečnými okuliarmi a používajte pokrývku hlavy.
 • Podľa ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny má surová rastlinná strava na telo ochladzujúci účinok, takže telo si samo pýta, čo potrebuje.
  Vyhýbajte sa prievanu a nadmernému využívaniu klimatizácie (nemala by byť chladnejšia ako 2 – 5°C oproti vonkajšej teplote
 • Treba si dávať pozor na veľké teplotné rozdiely pri prechode z exteriéru do vnútorných priestorov a naopak. Zvlášť to platí pre starších ľudí, deti, tehotné ženy a ľudí s chorobami srdca.
 • Máte chuť vliezť po prehriatom slnečnom dni do sprchy a pustiť na seba prúd studenej vody? Prechod z jedného extrému do druhého sa vám nemusí zo zdravotného hľadiska vyplatiť. Okrem rizika prechladnutia hrozí, že sa vôbec nedostaví efekt žiaduceho ochladenia.
 • Ulicami kráčajte po tieni a pomaly, vždy so sebou noste fľašu s vodou, v prípade problémov sa ochlaďte vo verejných budovách s klimatizáciou
 • Čím je vonku teplejšie, tým väčšiu chuť máme na ľadovo studené nápoje. Ich pitím si však môžeme viac uškodiť, ako pomôcť. „Ľadová voda môže pôsobiť v našom rozhorúčenom organizme stresujúco na horné dýchacie cesty. Hygienici radia v horúčave dostatočne piť, najlepšie obyčajnú vodu, nie ľadovú, oproti bežným dňom prinajmenšom tri litre, pri námahe aj viac. Piť sa má priebežne v malých dávkach, vodu striedať s minerálkami, aby sa doplnili vypotené minerály, a s teplým čajom, ktorý vďaka obsahu teínu mierne povzbudí.
 • V horúcich nociach pomáha spať v pyžame, ktoré sa schladilo v chladničke, a pred spaním sprcha. Aj keď v horúčave láka skôr chladná voda, väčšiu úľavu prinesie sprcha teplá, pretože otvorí póry a z tela odchádza horúčava. Keď sa človek neutrie, telo sa ešte schladí schnutím.

Vaše rady a tipy, ako si poradiť s horúčavou.

Toto ste už určite niekde čítali alebo počuli, ale čo s tým keď práve prebiehajúce horúce leto doslova mnohých ničí. Majú pocit, že to ťažko prežijú. V práci neznesiteľné teplo, cesta z roboty je taktiež úmorná a návrat do rozpáleného bytu tiež nie je žiadna hitparáda. V noci máme tiež veľa stupňov, takže opäť žiadna úľava. A preto je tento krátky článok  napísaný hlavne pre vaše konkrétne rady a tipy

 • Ako riešite letné horúčavy?
 • Poradíte niečo už vyskúšané, čím sa „ochladiť“?
 • Čo robíte pre to,aby se vám v tých horúčavách dobre spalo?

Píšte nápady, metódy ako sa schladiť a osviežiť.


There is 1 comment for this article
 1. Miro at 19:46

  Ja tiez dost trpim pri horucavach. Osvedcilo sa sprchovanie, ale naozaj tepla sprcha a neutierat sa moc, nechat vodu pomaly schnut. A asi tri hodiny som celkom fajn.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.