Zrušenie poplatkov u lekára – váš názor

Zrušenie poplatkov u lekára – váš názor

Poslanci NR SR prelomili veto prezidenta Kisku a opätovne schválili zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie. Prezident SR Andrej Kiska novelu opakovane nepodpísal, no keďže poslanci NR SR prelomili jeho veto, keď druhýkrát legislatívu schválili v pôvodnom znení, zmeny v poplatkoch sú účinné aj bez jeho podpisu.

Za administratívne úkony ako je potvrdenie priepustky do práce alebo vypísanie receptu už lekári od 1.apríla 2015 nebudú môcť vyberať poplatky. V tomto termíne nadobudla účinnosť novela zákona, ktorá ruší niektoré poplatky v ambulanciách lekárov.

Podľa nového systému pacient nemá platiť poplatky za žiadne úkony súvisiace s vyšetrením, ktoré lekárom plne hradia poisťovne. Pacient nemá za tieto činnosti platiť žiadnu úhradu, nakoľko sú súčasťou zdravotného výkonu.

Zdravotné výkony a služby, za ktoré môžu lekári požadovať úhradu, musia byť obsiahnuté v cenníku. Ten musí byť umiestnený vo vstupných priestoroch alebo priestoroch čakárne.

Poplatky musí odsúhlasiť samospráva, ale výšku si lekári určia sami. Kvôli prípadným podnetom ministerstvo zriadilo bezplatné call centrum. Bezplatná telefonická infolinka MZ SR s číslom  0800 611 117  je  k dispozícii  všetkým volajúcim v pracovných dňoch od 9.00 h do 14.00 h

Platí to alebo nie?

Nie všetky poplatky automaticky končia týmto dňom. Ako uviedol minister zdravotníctva Viliam Čislák, pri poplatku za prednostné vyšetrenie sa ustanovilo prechodné obdobie.

“Ešte dva mesiace to bude fungovať po starom, ostatné veci čo sa týka účinnosti zákona platia od 1.4.2015” konštatoval p. Čislák po rokovaní vlády.

Do konca júna môžu doktori za prednostné vyšetrenie brať od pacientov peniaze tak ako doteraz. „Platí totiž prechodné obdobie, ktoré umožňuje zákon o poplatkoch,“ povedala Jana Ježíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja.

Zrušenie poplatkov u lekárov. Čo vy na to?

O poplatkoch u lekára sa hovorí v posledných dňoch veľmi často. Nielen medzi lekármi, ale aj pacientmi. Na nejasnosť zákona upozorňovala Slovenská lekárska komora už pred jeho schválením.

Aký je váš názor na zrušenie poplatkov u lekára?


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.