5 porcií ovocia či zeleniny denne je odporúčaných WHO

5 porcií ovocia či zeleniny denne je odporúčaných WHO

Podľa jedného z doteraz najrozsiahlejších prieskumov, ktorého výsledky priniesla publikácia British Medical Journal, je päť porcií denne odporúčaných WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) ako vhodná dávka na zabezpečenie blahodárnych účinkov ovocia a zeleniny. Je to strop, za ktorým sa účinky už nezvyšujú.

“Analyzovali sme výsledky 16 štúdií, v rámci ktorých sa sledovalo takmer 850.000 osôb,” vysvetľuje Frank Hu z Harvardovej univerzity, ktorý je autorom výskumu. “Výsledky ukazujú, že každá porcia ovocia a zeleniny znižuje o päť percent pravdepodobnosť úmrtia z najrôznejších príčin a o štyri percentá znižuje pravdepodobnosť úmrtia na kardiovaskulárne choroby a mŕtvicu. Deje sa tak takmer určite vďaka antioxidantom obsiahnutým v ovocí a zelenine, ako je vitamín C, karotenoidy a flavonoidy, ktoré bránia oxidácii cholesterolu v tepnách a znižujú riziko tvorby aterosklerotických doštičiek, “upozornil vedec.

“Ovocie a zelenina navyše zrejme dokážu znižovať cievny tonus, a teda arteriálny krvný tlak. Navyše sú bohaté na minerály, ako je horčík a draslík, ktoré sú spájané so znižovaním úmrtnosti, “hovorí Frank Hu.

Ak uvážime tieto nesporné výhody konzumácie ovocia a zeleniny, mohli by sme si myslieť, že čím viac ich budeme jesť, tým lepšie.
Avšak nové výskumy ukazujú, že nie je dobré preháňať, upozorňuje taliansky denník Corriere della Sera. Ak zjeme viac než týchto päť porcií, zvýšenie pozitívnych účinkov brzdiacich rozvoj chorôb, ako je infarkt, mŕtvica alebo zhubné nádory, totiž nenastane.
Existuje čosi ako prah dosiahnuteľných pozitívnych účinkov: stačí skonzumovať päť porcií ovocia a zeleniny denne, vysvetľujú autori štúdie.

Podľa jedného britského výskumu je navyše päť porcií ideálnych aj pre zlepšenie duševného zdravia: u tých, kto zjedli za deň len jednu porciu ovocia či zeleniny, konštatovali vedci dobrý duševný stav v šiestich percentách prípadov, zatiaľ čo u tých, ktorí konzumovali päť porcií za deň , bol dobrý duševný stav zistený u 34 percent pozorovaných osôb.

Ako sa dospelo k odporúčaným piatim porciám za deň?
Máme denne zjesť tri porcie ovocia a dve porcie zeleniny. Tento pomer je však potrebné obrátiť, ak chceme znižovať váhu alebo ak máme vysokú hladinu glykémie, pretože ovocie obsahuje vo väčšej miere jednoduché cukry. Za deň máme zjesť najmenej 400 gramov ovocia a zeleniny.

Vypočítať si porcie je ostatne jednoduché: v prípade ovocia sa jedna porcia rovná 100 až 150 gramom, čo je jedno jablko, jedna hruška alebo jedna broskyňa či celý pomaranč, alebo dva alebo tri kúsky malého ovocia, ako sú slivky alebo marhule.

Jedna porcia zeleniny zodpovedá zhruba 50 gramom v prípade, že ju jeme surovú, či už samostatne, alebo v šaláte. Ak dávame prednosť zelenine tepelne spracované, potom je potrebné počítať s približne 250 gramami.

Čo vy na to?
Názory na množstvo sa líšia. Aké máte skúsenosti alebo odporúčania na konzumáciu zeleniny a ovocia. Skúste niečo napísať.

Zdroj: www.doktorka.cz


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.