Kašlete, kýchate – skúste použiť bylinky

Kašlete, kýchate – skúste použiť bylinky

Teraz, v dobe kašľu, kýchania a chrípok, je najčastejším riešením nákup rôznych chemických “horúcich nápojov” a piluliek. Pritom ďaleko zdravším a lacnejším spôsobom je pomoc prostredníctvom byliniek.

Ak nie ste práve ten typ, ktorý by behal po lúke a rastliny zbieral, nevadí. Na trhu je veľa liekov, čajov, sirupov a doplnkov stravy, ktoré najrôznejšie bylinky obsahujú.
Skôr ako siahnete po pilulkách, vyskúšajte silu byliniek., ktoré zaberajú na kašeľ, nádchu a prechladnutie vôbec.

skorocel kopijovitý

Ako pomáha: Zbierajú sa listy, a to od mája alebo júna do konca augusta. V ľudovom liečiteľstve je skorocel obľúbený predovšetkým ako prostriedok uľahčujúci odkašliavanie pri chronických zápaloch priedušiek, astme a ďalších chorobách dýchacích ciest. Pre tento účel sa pripravuje zápar z jednej polievkovej lyžice sušených listov.

lipa malolistá

Ako pomáha: Čaj (často v zmesi s bazou čiernym alebo hluchavky bielu) sa používa pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, najmä pri prechladnutí a pri kašli, kde pomáha uvoľňovať hlieny.

baza čierna

Ako pomáha: Odvar zo sušených kvetov je močopudný a podporujúce potenie. Znižuje tiež horúčku, mierni kašeľ a uvoľňuje hlieny.

harmanček lekársky

Ako pomáha: Má protizápalové, dezinfekčné, mierne upokojujúce a regeneračné účinky. Zvonka sa používa na obklady, na rany, ku kúpeľom, na spáleniny, ako kloktadlo.

hluchavka biela

Ako pomáha: Odvar z hluchavky uľahčuje odkašliavanie pri rôznych ochoreniach horných dýchacích ciest, najmä u detí. Okrem toho má priaznivý vplyv na trávenie.
ruža šípová

mäta pieporná

Ako pomáha: Najúčinnejšia je olej z rastliny alebo čaj. Hlavnou súčasťou oleja je mentol. Pomáha uvoľňovať upchatý nos, dýchacie cesty a prináša úľavu pri astmatickom zúženie priedušiek. Zároveň pomáha proti zápachu z úst.

šalvia lekárska

Ako pomáha: Odvar je vhodný na nádchu, kašeľ, prechladnutie, chrípku, angínu, pretože dobre uvoľní dýchacie cesty

divozel veľkokvetý

Ako pomáha: Na liečebné účely sa využíva sušený kvet divozelu, a to pri prieduškových ochoreniach a chorobách z prechladnutia; lieči kašeľ a má protizápalové účinky.

materina dúška obyčajná

Ako pomáha: Materinodúškový čaj je účinný hlavne pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Navodzuje pokoj, príjemný spánok, pomáha pri bolestiach hlavy.

Skúsenosti, názory, hodnotenie

Ak máte  skúsenosti s bylinkami alebo čajmi s byliniek, napíšte komentár. Vaše skúsenosti môžu pomôcť druhým správne sa rozhodnúť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.