Cvičenie päť Tibeťanov naozaj pomáha

Cvičenie päť Tibeťanov naozaj pomáha

Cítil som že potrebujem pohyb.

Každá fyzická aktivita napomáha okrem iného aj k lepšej nálade. Pohyb má skrátka okrem fyzických aj psychologické prínosy. Vďaka telesnej aktivite sa do mozgu vyplavujú endorfíny, chemikálie, ktoré môžu za to, že máme dobrú náladu a hneď tak niečo nás neoslabí. Endorfíny totiž podporujú aj obranyschopnosť organizmu.

Začal som hľadať na internete niečo nenáročné, jednoduché a účinné. A naozaj jednoduchých cvičení je dosť. Najprv som poškuľoval po joge. No, ale našiel som jednoduché  cvičenie Päť Tibeťanov. Zaujalo ma okrem jednoduchosti aj nasledovné tvrdenie:

 • Päť Tibeťanov harmonicky pôsobí na telo a ducha.
 • Cvičenie je vhodné pre každý vek, je fyzicky i časovo nenáročné.
 • Výsledky sú všestranné a dostavujú sa rýchlo.
 • Obnovuje sa pružnosť chrbtice a kĺbov, pružnosť svalov
 • Posilní sa imunitný systém, uvoľní sa toxická a psychická záťaž.

 Potom ma zaujímalo – funguje toto cvičenie a možno to nejako dokázať?

Akékoľvek rozumovanie, zdanlivo logické zdôvodňovanie, porovnávanie Piatich Tibeťanov s niečím iným, nemôže nič dokázať, ani vyvrátiť. Jedinou možnosťou je urobiť osobné rozhodnutie, začať to správne, presne a sústavne cvičiť a sledovať na sebe výsledky. Kto to dlhodobo nevyskúšal, ťažko to môže odmietať ako niečo, čo nemôže fungovať.

Tak som začal cvičiť päť Tibeťanov

Prečítal som si dostupné návody ako cvičiť. Následne aj videá. Ale furt to nebolo ono. Mal som nejasnosti so správnym dýchaním. Rozhodol som sa, že si kúpim knihu o cvičení Päť Tibeťanov od Christophera Kilhama. Táto kniha je dostaniu aj v našich kníhkupectvách a cena nie je prehnaná. Ak chcete začať, moje odporúčanie je – kúpte si ju.

 Cvičím už 4 mesiace

Začal som sériou desiatich opakovaní každého cviku. Po mesiaci som prešiel na odporúčaných dvadsaťjedenkrát každý cvik. A môžem povedať, že ma cvičenie nesklamalo a stále ma baví. Splnilo to čo sa sľubuje.

Zo začiatku som mal niekedy problém začať cvičiť. Hľadal som všelijaké výhovorky. No už som to prekonal. Cvičím hlavne ráno a naozaj som dobre nabudený. A ak mám chuť alebo som unavený, tak si dám aj večernú sériu. Fajn sa spí.

Uvoľňovacie cvičenie – päť Tibeťanov

Prvý Tibeťan
tibetPostavte sa rovno, ruky rozpažte tak, aby boli rovnobežne so zemou, dlane smerujú dole, nohy sú vystreté.
Budete sa otáčať okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek.
Cvičte postupne, pomaly a tak, aby sa vám nekrútila hlava.

Druhý Tibeťan
tibet1Ľahnite si na chrbát, ruky dajte pozdĺž tela dlaňami dole, nohy natiahnite. Pomaly sa nadýchnite a zdvihnite nohy čo najvyššie, tak aby tvorili s telom pravý uhol, chrbtom a panvou však nehýbte. Hlavu jemne skloňte smerom k hrudi. S výdychom sa vráťte do pôvodnej polohy.

Tretí Tibeťan
tibet2Kľaknite si so vzpriameným telom. Opieraj sa o prsty na nohách. Rukami sa chyť za stehná (alebo si ruky opri o hrebeň bedrovej kosti vzadu).Skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník. Zakloň hlavu aj chrbticu dozadu (ohýnaj len hrudné stavce nie bedrá). Opieraj sa o rukami o stehná. Zakloň sa len tak ďaleko ako ťa chrbtica pustí, nerob to násilne, lebo si ublížiš. Pri zakláňaní udržuj napäté svaly v oblasti chrbtice, najmä na krku, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice. Pri výdychu sa vráť do východiskovej polohy (vzpriamená poloha).

Štvrtý Tibeťan
tibet3Sadnite si na zem a natiahnite pred sebou nohy vzdialené od seba približne 30 centimetrov. Dlane smerujú k podložke, bradu oprite o hruď a pomaly sa začnite zakláňať, dvíhajte trup a nohy ohnite v kolenách, ruky sú na mieste. Cvik sa podobá na klasický mostík. Keď ho dosiahnete, napnite všetky svaly, dýchajte však zhlboka, s výdychom sa vráťte do pôvodnej polohy.

Piaty Tibeťan
tibet4Ľahnite si na zem tvárou smerom k zemi, oprite sa o vystreté ruky, prsty na nohách sú zohnuté. Ruky aj nohy sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky aj nohy sú vystreté. Chrbtica je prehnutá nadol. Napnite sedacie svaly aby sa chránila bedrová časť chrbtice. Opatrne zakloňte hlavu čo najviac dozadu. Pri nádychu zdvihnite telo v bokoch aby vytvorilo obrátené písmeno „V“. Súčasne skloňte hlavu dopredu, bradu pritlačte na hrudník. Pri výdychu nechajte klesnúť telo do východiskovej polohy.

Možno Vám ako inšpirácia poslúži video.

Chcete skúsiť cvičenie päť Tibeťanov doma?

Cviky sa dajú cvičiť kedykoľvek cez deň, odporúča sa cvičiť ráno. Začnite najskôr s desiatimi opakovaniami každého cviku, hlavne cvičenie prispôsobte vlastným schopnostiam. Ideálne je opakovať každý cvik dvadsať jedenkrát, počet netreba zvyšovať. K tomuto počtu sa postupne dopracujete.

A čo dodať?

Cvičenie ráno dodáva energiu na celý zvyšok dňa a cvičenie piatich Tibeťanov neskoro večer zvyčajne vedie k hlbšiemu spánku, a tak skracuje dobu potrebnú pre dostatočný odpočinok a načerpanie síl. Môžete cvičiť však ráno aj večer. Dokonca aj inokedy počas dňa, kedy vám to vaša pracovná náplň dovoľuje.

Napíšte do komentárov,  ak mate s cvičení piatich Tibeťanov skúsenosti, či už kladné alebo záporné.

 


There are 3 comments for this article
 1. Hana at 16:19

  Naozaj dobré na začiatok dňa. Aj mne moc pomohla kniha. A doteraz ľutujem, že som nezačal skôr s Piatimi Tibeťanmi.

 2. Iveta at 13:59

  Myslite, že je vhodné cvičiť 5 Tibeťanov aj počas kojenia?

 3. Silvia at 6:56

  Cvičím už tyzden, svalovica riadna ale neprestávam, dočítala som sa ze pomáha aj obnoviť rovnováhu hormónov v tele keďže mam štítnu trosku viac spomalenu tak to je bonus pre mňa. Doteraz som nevedela ze existujú cviky na štítnu žľazu takže je to bomba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.