Emočné  jedenie

Emočné jedenie

Možno ste už tento výraz počuli, možno je pre vás úplne nový. Predstavíme si o čo ide ak počujeme slovné spojenie “emočné jedenie”.

Naše emócie majú veľký vplyv na to, čo jeme a ako sa stravujeme, to je nespochybniteľné. Málokto si však všíma, čím sú spôsobené naše emócie, čím sú podmienené, prečo reagujeme precitlivene na určité životné situácie. Niektorí zvládajú zmeny s ľahkosťou, bez podráždenia, niektorí to zase nezvládajú a aby to zvládli, dopomáhajú si prejedaním a stimulantami ako je káva, cukor, soľ atď. Človek sa takýmto spôsobom stravovania cíti ešte viac podráždení a vyčerpaní, situácie sa zdajú byť obtiažne, depresívne a pochmúrne.


Čím viac stimulantov dostávame do tela, tým viac je podráždené naše trávenie ale aj nervový systém a podráždené nervové centrum. Toxíny v tele potom zapríčiňujú vyplavovanie drahocenných minerálnych látok z tela – vápnik, zinok. Na to reaguje telo “hladom” po mineráloch a človek má potrebu neustáleho dopĺňania živín. Podvedome si dopĺňame nedostatok nezdravým jedlom s množstvom lepku, cukru a tuku a ocitáme sa v začarovanom kruhu. Emočné jedenie sa tak stáva jedením nie z potreby ale z nedostatku výživných látok v tele. Čo znamená, že ak je človek dobre živený dostatkom surovej stravy, ovocie, zeleniny, semiačok a orechov tak ľahšie zvláda aj stresy.

Ako sa tomu vyhnúť a neprejedať sa? Jednoducho. Viac sa vystavovať slnku, hýbať sa na čerstvom vzduchu, zásobovať telo kvalitným jedlom, zaradiť do jedálnička čo najviac surovej stravy, surové šťavy relaxovať. Dosiahnuť stav, kedy je telo nasýtené, má stav spokojnosti a nemá potrebu prejedať sa. Potrebná je tiež detoxikácia, kedy sa telo dostatočne zbaví toxických látok na to aby fungovalo správne. Dlhodobo sa to dá dosiahnuť surovou (tepelne neupravenou stravou), občasným zaradením hladoviek alebo prečistením čreva klystírom, prípadne šankou. Telo sa tým bude stávať viac odolnejším a budete cítiť väčší pokoj, kvôli menšiemu preťažovaniu vašich orgánov. Telo sa začne rýchlejšie regenerovať a nebude v toxickom strese, váš spánok bude hlbší a pokojnejší a ráno vstanete oddýchnutí. Naštartuje sa imunita a obranyschopnosť organizmu.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.