Dukanova diéta- názory

Dukanova diéta- názory

Niekto chce zhodiť len pár kíl, aby sa cítil lepšie a voľakto už bohužiaľ trpí nadváhou, ktorá ohrozuje aj jeho zdravie. Vždy bude mnoho ľudí ktorí chcú schudnúť. Tak hľadajú riešenia aj v diétach. Preto je ich tak hodne (ak by jedna naozaj fungovala pre všetkých, tie ostatné by nemali zmysel)

Existuje veľa diét, ktoré sľubujú úbytok na váhe. Presvedčenie, že sa nebudete musieť hýbať, budete môcť jesť čo je dané a na základe diéty schudnete za mesiac x kilogramov, je lákavá. Ale pozor, ako už to u väčšiny diét býva, nakoniec zistíte, že zásady môžu byť moc zložité a dodržiavať ich nie je v praxi vôbec jednoduché.

Ak chcete schudnúť, môžete skúsiť napríklad Dukanovu diétu.

Kniha Dukanova diéta sa stala veľkým bestsellerom a prilákala už stovky tisíc čitateľov, ktorí chcú schudnúť. Jej autorom je francúzsky odborník na výživu Dr Pierre Dukan.

Dukanova diéta sa skladá zo štyroch fázdukanova diéta

Dukanova diéta, 1.fáza -útočná
Táto fáza diéty vám umožňuje jesť výhradne čisté bielkoviny. Chudé teľacie alebo hovädzie mäso, hydina a ryby. Mäso sa nemôže vyprážať, ale grilovať, variť na vode alebo piecť. Ak bude konzumovať vajíčka, máte dve možnosti:
Ak jete iba vaječné bielka, môžete ich zjesť, koľko len chcete,
ale ak sa rozhodnete pre zmes bielkov a žĺtkov, sú obmedzené na štyri týždenne.

Čokoľvek, čo je povolené jesť v prvej fáze, môžete konzumovať bez obmedzenia. Veľmi dôležitý je pitný režim. Je nevyhnutné vypiť aspoň 2 litre vody denne. Ak potrebujete zotrvať v prvej fáze viac ako päť dní, budete musieť jesť multivitamínové tabletky kvôli nedostatku vitamínov.

Doba prvej fázy (nikdy však neprekračujte desať dní.) závisí od hmotnosti, ktorej sa chcete zbaviť: ak je to menej ako 5 kg, mala by trvať dva dni, ak je to medzi 5 a 10 kg, tri dni. Ak máte v úmysle schudnúť 20 kg, trvá fáza päť dní a ak viac ako 20 kg, vytrvajte aspoň sedem dní.

Dukanova diéta, 2.fáza – výletná
Jedná sa o striedanie čisto bielkovinových a bielkovinovo-zeleninových dní Je požadované ich striedať a v každej vytrvať päť až sedem dní. V bielkovinovo-zeleninovej fáze sú povolené rajčiny, uhorky, reďkovka, špenát, brokolica, špargľa, pór, kapusta, huby, zeler, fenikel, baklažán, paprika, mrkva. Stále však nesmiete ryžu, zemiaky, strukoviny, kukuricu a avokádo. Zeleninu môžete miešať s bielkovinovými potravinami.
Opäť nezabudnite na pravidelný pitný režim

Dukanova diéta, 3.fáza – upevňujúca
Jej dĺžka vychádza z toho, o koľko kilogramov ste schudli. Za každý kilogram desať dní, tj ak ste schudli 5 kilogramov, musíte v tejto fáze zotrvať päťdesiat dní.
Ak by ste sa teraz vrátili k pôvodnému štýlu stravovania, rýchlo priberiete naspäť. Bielkoviny aj zeleninu môžete jesť kedykoľvek. Ďalej môžete jesť menšiu porciu ovocia, 2 krajce celozrnného chlebu, jedno jedlo týždenne z cestovín, zemiakov alebo strukovín bez oleja.
Jeden deň v týždni musíte mať čisto bielkovinový deň, najlepšie je, keď si určíte vždy ten istý deň.

Dukanova diéta, 4.fáza – stabilizačná

Záverečná fáza už povoľuje všetko, jedinou podmienkou je, že raz týždenne musíte dodržiavať čisto bielkovinový deň z prvej fázy.

Dukanova diéta – jedálniček
Ak chcete, na internete si môžete nájsť aj stránky, ktoré ponúkajú aj rôzne príklady jedálničkou pri jednotlivých fázach Dukanovej diéty. Každý kto si prečítal pravidlá Dukanovej diéty, vie že sa pri nej odporúča užívať výživové aj vitamínové doplnky.


 

Vaše názory na Dukanovu diétu

Chcem uviesť, že nie som zástancom ani odporcom rôznych jednostranných alebo agresívnych diét. Nechávam to na každom, nech sa rozhodne sám…

Na fórach sa nájde plno spokojných alebo nespokojných s Dukanovou diétou. Píšu svoje skúsenosti, či mali /nemali po Dukanovej diéte žiadne zdravotné problémy, propagujú/nepropagujú žiadne nákupy špeciálnych potravín, schudli/neschudli a váhu si dlhodobo udržali/neudržali.

Vaše skúsenosti

Dukanova diéta máte s ňou skúsenosti? Dobré či zlé?
Napíšte o tom v komentároch

There is 1 comment for this article
  1. Miriam at 20:49

    na tejto stránke máju dokonca hodnotenie Dukanovej diéty takzvaných odborníkov proti nadšencom a teda nevime čo si mám teraz myslieť?
    schudnutie.peknetelo.eu/dukanova-dieta.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.