Pálenie záhy – to je nepríjemné

Pálenie záhy – to je nepríjemné

Pálenie záhy.

Niekto nevie, o čom je reč, iný to pozná až veľmi dobre. Dakedy je to len nepríjemný pocit prekyslenie v ústach, inokedy až bolesť v hornej časti hrudníka. Pálením záhy trpí asi polovica žien počas tehotenstva, predovšetkým v posledných troch mesiacoch.
Dôvody pálenia záhy sa u každého človeka líšia. U voľaktorých ľudí sú takýmito „spúšťači“ určité jedlá alebo nápoje. U druhého prichádza pálenie záhy, keď sa človek hneď po jedle pustí do cvičenia alebo si naopak ľahne.
Ľudia postihnutý častým pálením často tvrdia, že im pálenie záhy spôsobuje ťažkosti najmä počas spánku.

Dôležité – ak vás páli záha

Ak vás pálenie záhy trápi dlhšiu dobu a dosť často, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc. Keď je pálenie záhy pravidelné, žiaden lekár neodporučí mávnuť nad ním rukou.  Táto zdanlivo neškodná záležitosť môže naznačovať aj vážnejšie zdravotné problémy, napríklad zápal pažeráka alebo jeho napadnutie rakovinou. Ak vás však pálenie záhy prepadne občas, napríklad po výdatnom obede u príbuzných alebo na oslave, nie je dôvod panikáriť.

Ak pálenie záhy sprevádzajú takéto príznaky, neodkladne vyhľadajte odbornú pomoc:

 • Sťažené prehĺtanie alebo bolesť pri prehĺtaní
 • Zvratky sfarbené krvou
 • Stolica s prímesou krvi alebo s čiernym sfarbením, tzv. smolná
 • Dýchavičnosť
 • Závraty
 • Bolesť vystreľujúca do hrdla a pleca

Rôzne tvrdenia.

Medzi najpopulárnejšie patrí tvrdenie, že účinkuje mlieko alebo mätové cukríky. Prv než vyskúšate rôzne metódy, presvedčte sa, či osoba, ktorá rozdáva podobné rady, vôbec vie, o čom hovorí.
(V mlieku sa nachádzajú tuky, bielkoviny a vápnik, ktoré stimulujú vylučovanie žalúdočných štiav. Aj keď mlieko sa všeobecne odporúča ako liek proti páleniu záhy, naráža sa tu na jeden problém. Mlieko pôsobí upokojujúco, kým preteká pažerákom, ale v žalúdku podporuje vylučovanie kyselín. )

Ako si pomôcť pri pálení záhy?

Na pálenie záhy jestvuje veľa „zaručených“ receptov. Každý sme iný, tak treba skúšať čo zaberá práve nám.

 • sóda bikarbóna – rozmiešajte dve kávové lyžičky v pohári vlažnej vody a vypite na ex
 • žuvačky bez cukru – zvyšujú tvorbu slín, čím kyslý obsah rýchlejšie „spláchnete“ opäť do žalúdka, navyše budete mať lepší, sviežejší pocit v ústach
 • blahodarné čaje – vynikajúco pomáha aníz v kombinácii s mätou, pomerne rýchlo však zaberá najmä čaj z ďumbiera a feniklu
 • Na pálenie záhy pomôžu surové zemiaky. Nastrúhame pár surových zemiakov, šťavu vytlačíme a precedíme cez sitko. Na zmiernenie pálenia postačia 2-3 lyžice šťavy.
 • lieky – bez lekárskeho predpisu vám v lekárni ponúknu hneď niekoľko liečiv zo skupiny antacidá.  (Maalox , Pantoloc Control , Talcid….)
 • Obchody so zdravou výživou ponúkajú mnoho bylín na zmiernenie ťažkostí spojených s pálením záhy. Vyskúšajte ďumbierový koreň (Zingiber officinale), Zmes z horkých bylín (koreň horca žltého (Gentiana lutea), paliny (Artemisia absinthium), voduľka kanadská (Hydrastis canadensis)), alebo aromatické byliny (šanta (nepeta cataria), či fenikel (Foeniculum vulgare).

Príčiny pálenia záhy sú rôzne – môže to byť napríklad aj nadmerný stres. Preto je určite dôležitá aj zmena životného štýlu.

Pálenie záhy – video

Pozrite si video českej televízie o pálení záhy. MUDr. Jiří Pešina ukáže, ako sa pálenie záhy prejavuje, ako mu predchádzať, aké sú jeho komplikácie a aká je prvá pomoc.
Vo videu sa často objavuje slovo jíceň – po slovensky pažerák

Pálenie záhy – pár babských rád, ktoré môžete skúsiť

 • Pitie  osolenej vody. Niekoľko dúškov by malo stačiť. Niekomu postačí aj vypitie pohára čistej vody.
 • Pitie zázvorového čaju. Nastrúhame zázvoru na jednu lyžičku a sparíme ho v šálke horúcou vodou.
 • Spanie na ľavom boku. Ak nás pálenie záhy prekvapí v noci, Ľahnite si na ľavý bok. Žalúdočné šťavy sa tak nebudú dostávať k pažeráka.
 • Konzumácia surovej mrkvy alebo kúsku surové zemiaky. Naozaj si dajte len kúsku.
 • Odpočinok v ľahu. Horná polovica tela pri ňom musí byť vyššie než dolná.

Vaše skúsenosti s pálení záhy

Pálenie záhy máte skúsenosti? Čo by ste odporučili?
Napíšte o tom v komentároch

There are 3 comments for this article
 1. Miro at 14:32

  skúste u nás kúpiť starý dobrý Acypepsol – nepochodíte, prestali ho vyrábať, pretože priveľa ľuďom pomáhal. Ale na internete sa dajú kúpiť veľmi kvalitné prípravky.

 2. modrofuzik1 at 11:17

  mne pomaha fatra. a teraz som v lekarni narazila na tablerkz rennie. roypusatju kzselinz na vodu a posobia iba lokalne v zaludku. maximalna spokojnost.

 3. Centrum pálenia záhy at 15:49

  Tabak má negatívny vplyv na pažerákový zvierač, ktorý zamedzuje spätnému toku obsahu žalúdka. Najhorši vplyv má zapálená cigareta po výdatnom jedle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.