Užitočných desať rád, ako dodržovať pitný režim

Užitočných desať rád, ako dodržovať pitný režim

Únava, bolesti hlavy, malátnosť, podráždenosť, zápcha a v aj problémy s obličkami – to všetko môže mať jednu spoločnú príčinu – nedostatok tekutín v organizme.

Množstvo ľudia sa snaží o prísun kvalitnej stravy, pohyb na čerstvom vzduchu, ale vhodnému prísunu tekutín pozornosť moc nevenujú.

Pitný režim je  neoddeliteľnou súčasťou výživy vrátane regenerácie organizmu. Sledujte preto pitný režim nielen sebe, ale aj rodinným príslušníkom.

Počas extrémnych horúčav, ktoré nás v týchto dňoch čakajú, je práve správny pitný režim dôležitý.

Pitný režim – 10 základných pravidielpohár vody

  • Je dôležité piť čistú vodu. Vykašlite sa na vodu z PET fliaš. Nikdy neviete, ako dlho voda v nich ležala. A niekde sa uvádza, že  PET fľaše časom uvoľňujú do vody nezdravé zlúčeniny.
  • Snažte sa piť zľahka a bez zbytočného nátlaku. Je nutné telo hydratovať postupne, aby neostalo bez prísunu tekutín.
  • Nepite nárazovo, vodu pite pravidelne – za deň by ste mali vypiť niekoľko litrov čistej vody (záleží na vašej váhe). Niekoľko pohárov za hodinu nikomu ešte neublížilo.
  • Podľa svojej váhy si vypočítajte množstvo vody, ktoré by ste mali vypiť. Je adekvátne toto množstvo dodržiavať, aby telo malo dostatok (ale nie prebytok / nedostatok) tekutín.
  • Nepite viac vody naraz, ale po častiach – nepokúšajte sa o rekordy v pití (viac ako liter vody za hodinu), lebo vaša pečeň by vám mohla odoprieť službu a skolabovať..
  • Naozaj pravidelne dodržujte pitný režim aj keď nie sú  veľké horúčavy, pretože problémy vzniknuté s obličkami a močovými cestami nie sú rozhodne príjemné a môžu sa liečiť naozaj dlho.
  • Do pitného režimu nepočítajte sladené malinovky, kávu, čaj a mlieko. Malinovky by ste mali maximálne obmedziť a vôbec ich nepiť (moc cukru a chémie). Kvalitná káva a čaj výrazne odvodňujú
  • Mlieko sa vďaka množstvu výživných látok dá považovať skôr za stravu – ale iba tekutú. Mlieko je síce podľa všetkého prospešné, ale množstvo tukov a mliečnych kultúr nie je vhodné pre plnenie pitného režimu. Ale ako doplnok je vhodné.
  • 100% džúsy sú síce dobrou lahôdkou, ale  pozrite sa na ich zloženie – často sú z ovocného koncentrátu. Teda ovocie je najskôr odšťavené, šťava je zmrazená, prevezená ku nám, tu je rozmrazená a potom doplnená vodou. A to je “100%” džús, do ktorého sa ešte pridajú aj cukry. Tieto džúsy nie sú vhodné pre doplnenie režimu. Radšej použite domáce  džúsy z čerstvého ovocia – sú veľmi osožné, ale nezapočítavajte ich do pitného režimu.
  • Nie je dobré piť tesne pred jedlom, počas jedla ani bezprostredne po dojedení

Viete aká je denná potreba tekutín zdravého dospelého človeka?

Univerzálnym návodom je nasledujúci vzorec:
vypite denne 40 ml na každý kilogram telesnej hmotnosti, teda:
2 litre – ak vážite 50 kilogramov
2,4 litre – ak vážite 60 kilogramov
3,2 litre – ak vážite 80 kilogramov
4 litre – ak vážite 100 kilogramov

Nespotrebovaná, zužitkovaná voda sa z tela vylučuje najmä močením, únikom vodnej pary pri dýchaní a samozrejme potením.  Pri potení sa príjem tekutiny zvyšuje o +10 až 25 %;
pri zvýšenej telesnej teplote sa príjem tekutiny zvyšuje o +12,5 % za každý 1 °C nad normálnu teplotu.

Vaše skúsenosti s pitným režimom

Aké sú vaše skúsenosti? Čo by ste odporučili?
Napíšte o tom v komentároch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.