Strava pre dobrý žilový systém a kŕčové žily

Strava pre dobrý žilový systém a kŕčové žily

Livestrong.com prináša okrem iného aj najnovšie tipy na stravu, cvičenie a zdravý životný štýl.

Na stránkach uvedeného amerického online portálu je aj zaujímavý článok z oblasti zdravia(hlavne pre tých, ktorých trápia kŕčové žily), z ktorého som vybral pár údajov. Určité zmeny v životnom štýle, strave a pohybových návykoch vášmu žilovému systému určite prospejú.

Žilový systém je sieť ciev, ktorých základnou funkciou je odvádzať krv z tkanív a orgánov späť k srdcu.

Keď tento systém nefunguje, ako má, môže dôjsť k tvorbe kŕčových žíl alebo chronickej žilovej nedostatočnosti. Čo teda môžete urobiť pre zlepšenie?

Skúste sa zamerať na potraviny, ktoré sú pre žilový systém dôležité.

Bylinky:
V prírode nájdete veľa byliniek, ktoré obehovému systému pomáhajú. Všeobecne potom zlepšujú žilový obeh a prietok krvi v končatinách. Sú to napríklad hloh, púpava, lipový kvet, rebríček, rozmarín, koriander, tymián a mäta pieporná. Niektoré sú štipľavé, čo stimuluje obehový systém (korenie, zázvor či kurkuma).

Vláknina:
žilovému systému prospievajú predovšetkým strukoviny, celozrnné potraviny, ovocie a zelenina. Nedostatok vlákniny vedie k zápche a neskôr k tlaku v žilách, čo môže spôsobiť vznik kŕčových žíl. Preto by vláknina nemala chýbať v jedálničku osôb, ktoré majú sklon k vzniku varixov. (Varix (lat.) je kŕčová žila, vakovité rozšírenie žíl, zväčša na dolných končatinách, alebo v okolí konečníka – hemoroidy.)

Bioflavonoidy:
Sú to zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, a ktoré sú pre žilový systém nevyhnutné. Patrí sem napríklad čučoriedky, brusnice, hrozno, čierne ríbezle, zelený čaj, červené víno, ale tiež napríklad pohánka. Tieto látky znižujú lámavosť kapilár, zlepšujú tok krvi a znižujú riziko trombóz.(Pod trombózou rozumieme uzatvorenie krvnej cievy krvnou zrazeninou.) Majú tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré pôsobia pred pôsobením voľných radikálov.

Astringentné potraviny:
Ide o sťahujúce potraviny, ktoré žily “sťahujú” a zabraňujú tak tvorbe trombov. Patrí sem napríklad pagaštan (gaštan), ktorý týchto látok obsahuje najviac. Extrakt z pagaštanu sa pridáva do mastí a gélov. Pri nahromadení vody v tele sa tiež osvedčila praslička, ktorá má sťahujúce a diuretické vlastnosti.

Pred začatím ľubovoľných bylinných alebo nutričný programov pre zlepšenie žilového obehu sa vždy poraďte s vaším lekárom, či sú byliny a výživa používané ako doplnková liečba bezpečne a účinne.

Zdroj: www.livestrong.com

Aké sú vaše skúsenosti s kŕčovými žilami?
Napíšte o tom v komentároch

There are 4 comments for this article
 1. Simka at 12:32

  odporúčam proti kŕčovým žilám aj gél z lekárne priessnitz, rýchlo zmierňuje opuch a je veeeeľmi príjemný 🙂

 2. Martin at 22:11

  Tento clanok mi dodal nadej kedze mam na zakoleni alebo ako sa vola ta cast vzadu na nohe kde je koleno velku hrubu zilu a obcas aj boli no predstava operacie ma desi.Musim odskusat bylinky. 🙂 Nadej umiera posledna. 😉

 3. Simka at 12:59

  strava je dolezita pre vsetko pre cele telo pre jeho spravne fungovanie, ale na krcove zily sa spolieham skor na gel priessnitz

 4. miki at 21:11

  gely z lekárne vám len vytiahnu peniaze z peňaženky.
  urobte si doma mať na žily a viete čo si dávate.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.