Poznáte odvary z bylín?

Poznáte odvary z bylín?

Bylinky majú svoje uplatnenie v starostlivosti o pleť. Na prírodné ošetrenie pleti si vystačíme s bylinkami, ktoré sú všeobecne známe a ľahko prístupné. Môžeme ich používať ako vnútorne – čaj, tak aj zvonka – obklady, pleťové vody, prísady do kúpeľa, bylinné oleje, bylinná mlieka či masti.

Na ošetrenie unavenej pleti a jej následnej regenerácii sú výborným prírodným prostriedkom odvary z bylín.
Odvar si pripravíme nasledovne – 1 polievkovú lyžicu drogy prelejeme 2 dcl vriacej vody a necháme 25 minút lúhovať. Potom scedíme cez plátno alebo veľmi jemné sitko. Odvar necháme vychladnúť a môžeme aplikovať na vyčistenú pokožku.

Odvary sa používajú k pravidelnému omývanie pleti, môžeme ich však pridávať aj do celkovej kúpeľa (v množstve 1 litra odvaru na vaňu).

Najvhodnejšie bylinky pre odvary

Nechtík lekársky: upokojuje podráždenú a precitlivenú pokožku a silne regeneruje. Pôsobí protizápalovo, pomáha hojobrázok bylinkový čajiť ekzémy, alergie a akné. Je veľmi liečivý. Nechtík je vhodný ako prísada do detských kúpeľov.

Kvety bazy čiernej: je výbornou dezinfekciou pre pleť postihnutú akné. Upokojuje a regeneruje kožné bunky. Je vhodný aj do celkových kúpeľov.

Lístky zeleného čaju: pokožku upokojujú a dezinfikujú. Zelený čaj má mierne sťahujúce účinky, takže je skôr vhodný pre mastnejšiu či zmiešanú pleť.

Breza previsnutá: odvar z týchto listov uvoľňuje póry a regeneruje. Je vhodný aj do celkových uvoľňujúcich kúpeľov.

Praslička roľná: obsahuje veľké množstvo kremíka, takže pleti výborne prospieva. Pri pravidelnom ošetrovaní sa pokožka viditeľne rozjasní.

Materina dúška: je vhodná pre prekrvenie pokožky.

Jahodové listy: sú výborné pre mastnú alebo zmiešanú pleť. Sťahujú póry a dobre čistí.

Bobule jalovca: sú vhodné pre mastnú pleť. Sťahujú póry a výborne dezinfikujú. Odvar je vhodný do celkových kúpeľov.

Ľubovník bodkovaný: je veľmi regenerujúcou bylinkou. Odvar sa používa na citlivú a chorú kožu.
Z ľubovníka bodkovaného sa v ľudovom liečiteľstve pripravuje aj veľmi liečivý olej: 2 lyžice suchých alebo 4 lyžice čerstvých kvetov dáme sklenené fľaše a prelejeme 0,5 litrom panenského olivového, mandľového alebo sezamového oleja. Necháme stáť 14 dní na teplom mieste a pravidelne každý deň pretrepávame. Potom olej zlejeme cez jemné sitko alebo plátno, kvety dobre vytlačíme a uzavrieme. Olej uchovávame v chladničke.
Je výborný na liečbu popálenín, zápalov, vredov predkolenia. Zjemňuje popraskanú a vysušenú pokožku.

Vavrín pravý (bobkový list) Sušené listy vavrínu sa pod názvom bobkový list používajú ako korenina. Odvar z vavrínu je veľmi účinný pri plesňových ochoreniach kože a svrbivých vyrážkach. Pokožku prekrvuje a sťahuje.

Očianka Rostkovova:(ľudové názvy: svetlík, ambrožka, očná zelina, zubová tráva) je očná bylinka. Pri podráždení očí (u alergií), pálenie, slzenie nie je nič užitočnejšie než si vypláchnuť oči očiankou (odvar musí byť dobre precedený). Očianka účinne bojuje aj so zápalmi očí, je vhodný už pre novorodenca. Niektoré ženy tvrdia, že vypína vrásky pod očami a oči úplne rozjasňuje.

zdroj:celostnimedicina.cz
Aké sú vaše skúsenosti s odvarmi z bylín?
Napíšte o tom v komentároch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.