Lecitín nie len na regeneráciu a pamäť

Lecitín nie len na regeneráciu a pamäť

Lecitín môžeme zaradiť medzi prospešné tuky nazývané fosfolipidy, ktoré sú v našom tele dôležitým prvkom spolu s bielkovinami, cholesterolmi a glykolipidami.
Zmes fosfolipidov, známa pod označením lecitín, je neraz pozabudnutou no napriek tomu značne dôležitou zložkou výživy človeka.

Lecitín je vari najznámejší u študentov, nakoľko jeho významnou funkciou je aj zlepšenie prenosu nervových signálov a prosto zlepšenie niečo si zapamätať, učenia sa a pamäte.
Na základe tohto, mohlo by sa zdať, že je lecitín populárny aj u staršej generácie, no žiaľ, je potrebné uviesť, že seniori sa viac spoliehajú na prípravky z rastliny Ginko biloba, pretože tieto sú viac marketingovo propagované.

Doporučená dávka lecitínu na deň je 3 – 10g denne.
Pri požití vyššieho množstva lecitínu (viac ako 20 – 30 g) sa môžu prejaviť nepríjemné príznaky predávkovania – zvracanie, hnačka, bolesť hlavy či problémy s trávením. Dlhodobý stav predávkovania môže dokonca zapríčiniť rast váhy či naopak stratu chuti do jedla, slabosť, nepríjemný telesný zápach alebo aj priveľké zníženie krvného tlaku.

Aké prejavy má alebo môže mať jeho významnejší nedostatok.
Nedostatok lecitínu môže mať pre človeka tieto nepríjemné dôsledky. Predovšetkým je narušená správna funkcia nervovej sústavy. Skúsenosť ukazuje, že dostatok lecitínu pôsobí do značnej miery na zníženie prejavov nervozity, zlepšenie psychickej výkonnosti a odolnosti, zlepšenie pamäti a schopnosti koncentrácie, zlepšenie spánku a rady ďalších prejavov

Na internete nájdete aj rôzne štúdie o lecitíne, napr.:
Štúdia dr. Morrisona (riaditeľ Všeobecnej nemocnici v Los Angeles) bola obzvlášť pôsobivá, pretože bola vykonávaná na skupine pacientov so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, u ktorých tradičný spôsob liečby zlyhal alebo nereagoval na zníženie prijímaného tuku v potrave.
Vďaka svojej pozoruhodnej emulgačnej schopnosti, má lecitín vplyv na zmenšovanie tukových častí v krvnom obehu, a tým udržuje krv čistú a zabraňuje ateroskleróze. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny, a podstatne znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
V roku 1958 Dr. Lester M.Morrisonom prvý krát publikoval, že lecitín znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Jeho klinické štúdie ukázali, že až u 80% jeho pacientov, ktorí užívali lecitín niekoľko týždňov, došlo k zníženiu hladiny cholesterolu až o 41%.

Máte skúsenosti s lecitínom?
Napíšte o tom v komentároch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.