Vôňami ku zdraviu

Vôňami ku zdraviu

S vôňami to máte tak: i keď sa to možno nezdá, akákoľvek aróma je jeden z prvých podnetov, na ktoré náš mozog reaguje. Nie je nijakým tajomstvom, že vhodne zvolená vôňa môže vyvolať vlnu príjemných pocitov, či dokonca vyvolať erotické náladu. A neplatí to len o parfumoch.

Nesmieme však zabúdať, že vône nie sú len príjemné. Predstavte si, že zacítite pokazenú potravinu. V skutočnosti nejde o nič iné, len o varovný signál nášho mozgu, že tá potravina je pre nás nebezpečná. A podľa čoho to mozog vedel? Presne tak, na základe vône (ak o niečom takom môžeme v tomto prípade hovoriť).

Vône môžu liečiť

Existuje mnoho spôsobov, ako aplikovať vône, ktoré majú blahodárne účinky na naše telo. Môžete využiť napríklad aromalampy, masáže, kúpele, telové oleje alebo krémy priamo na pleť. No a samozrejme, aj parfumy obsahujú mnohé vónne esencie, pri nich je však problém, že častokrát môže ísť len o chemickú náhradu.

Ale luxusné parfumy využívajú v čo najväčšej miere práve zložky prírodného charakteru.

Účinky jednotlivých vôní

Ak máte problémy s tráviacim traktom, trpíte plynatosťou, alebo sa chcete zbaviť kŕčov, vyskúšajte aníz.

Vôňa citróna a citronely sa zas odporúča pri duševnej námahe. Pomáhajú totiž k lepšej koncentrácii. Citrón navyše, aj s eukalyptom, pomáha pri chorobách dýchacích ciest. To isté platí aj o mäte priepornej. Tá má tiež blahodárne účinky v prípade duševnej únavy.

Pačuli je veľmi častá zložka, ktorú nájdete v základoch parfumov. Ale to len na okraj. Čo sa týka jeho účinkov na naše telo v rámci aromaterapie, tiež podporuje koncentráciu, pomáha proti depresii a zabraňuje tvorbe jaziev.

Aj santalové drevo má antidpresívne účinky a tiež je vhodné pri chronických zápaloch močového a pohlavného ústrojenstva. A veľmi zaujímavý fakt, aj santalové drevo, aj napríklad jazmín pôsobia ako afrodiziakum.

Kvet vášne, ruža, má blahodárne účinky na podporu krvného obehu, pomáha pri problémoch som spánkom (alebo skôr s „nespánkom“). Pomôže aj pri horúčke. A taktiež pôsobí ako afrodiziakum.

Na svete rastie ďaleko viac rastlín s priaznivými účinkami na naše telo, a na ich celkové vymenovanie by sme potrebovali prinajmenšom knihu. Ale aj vyššie opísané kvety či dreviny vás určite povzbudia k vyskúšaniu niektorej z nich.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.