Multivitamíny v prevencii rakoviny u mužov

Multivitamíny v prevencii rakoviny u mužov

Multivitamíny sú najčastejším potravinovým doplnkom, ktoré pravidelne užíva asi jedna tretina dospelých v USA.
V časopise Journal of the American Medical Association,bola zverejnená štúdia na prínos multivitamínov. Ciel štúdie bol na to, či dlhodobé užívanie multivitamínov znižuje riziko rakoviny u mužov.

V minulosti už bolo podobných štúdii viacero, ale táto mala najdlhšie skúmané obdobie a aj najväčšiu vzorku skúmaných.
Skupina pozorovaných bola rozdelená na dve časti. Prvá brala denne multivitamíny a druhá iba placebo.
Bolo sledovaných približne 15-tisíc mužov nad 50 rokov počas obdobia viac ako desať rokov.
Účastníci mali priemerný body mass index (BMI, vypočítaná ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch) na 26,0 (3,6), s veľkým podielom bývalých fajčiarov (40,0%) a veľmi nízky podiel súčasných fajčiarov (3,6%).
V skupine, ktorá užívala výživové doplnky, sa na konci štúdie zistilo menej prípadov rakoviny o cca 8%.

Záverom bolo skonštatované, že denné poberanie multivitamínov dosť významne znižuje riziko vzniku celkovej rakoviny u mužov. Može to znamenať že, vyvážená kombinácia vitamínov môže byť prospešnejšia, ako zvýšené dávky jedného vitamínu.
Spoľahlivejšie podľa lekárov riziko rakoviny znižuje vyvážená strava bohatá na kvalitnú zeleninu a ovocie (ale kvalitnej ubúda)
Viac o tejto štúdii sa dočítate na stránkach Journal of the American Medical Association

Čo si o tomto výskume myslíte Vy?

Kvalitné multivitamíny poznáte podľa toho či je obsiahnutá vzájomná súčinnosť jednotlivých zložiek (tzv. synergia) a aj ich vstrebateľnosť (skutočná využiteľnosť organizmom). Využiteľnosť niektorých prvkov sa aj zniekoľkonásobí, ak sú citlivo spojené s inou látkou (napr: aminokyselinami) a tým je úplne napodobnený prírodný proces.
Prípravok Multivitamíny + minerály + enzýmy je čo sa týka týchto hľadísk, vyladený až na samú hranicu súčasných možností. Bohatá kombinácia vitamínov, minerálov a enzýmov – vzájomná súčinnosť týchto zložiek zaisťuje vysokú účinnosť prípravku.
Pozrite si viac o tomto multivitamíne 
Multivitamín – aké sú vaše skúsenosti?
Napíšte o tom v komentároch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.