Rakytník rešetliakovitý

Rakytník rešetliakovitý

Na internete nájdete dosť článkov s týmto nadpisom „Rakytník – rastlina budúcnosti“

Rastlina stále častejšie vzbudzuje pozornosť nie len v potravinárstve, ale najmä vo farmácii ako vhodný doplnok stravy, v kozmetike ako súčasť rôznych mastí a v ekológii pri rekultivačných činnostiach. Je naozaj zaujímavé akú škálu využitia táto rastlina má.

U nás doteraz nie je použitie a výskum rakytníka moc rozšírený, ale v krajinách jeho tradičného využitia, ako je Čína, Indie, Rusko je pomerne rozšírený. Obrovský boom tejto rastliny je momentálne zaznamenávaný v USA.

Čo to je ten Rakytník?
Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides) pôvodne pochádza z Ruska, dnes je už rozšírený po celé Európe a Ázii. Na Sibíri ho ľudia využívali pre jeho liečivé účinky v oblasti medicíny.

Rakytník rešetliakovitý zahŕňa väčšinu významných látok pre zdravie, ktoré príroda poskytuje. Je to rastlina, ktorá ukrýva v sebe priam celú sadu základných vo vode a v tuku rozpustných vitamínov a provitamínov, minerálov, má ojedinelé tukové zloženie – omega-3, 6, 7 a 9 mastné kyseliny a celý rad ďalších biologicky aktívnych látok.

Rakytník okrem iného obsahuje:

 • Vitamín C
  Jediná bobuľka rakytníka obsahuje doporučenú dennú dávku tohto vitamínu! V rakytníku sa nachádza v priemere až 24x viac vitamínu C ako citróne, 18x viac ako kiwi. Vitamín C v rakytníku popri tom vykazuje veľkú odolnosť, dobre sa teda uchováva aj pri sušení a tepelnom spracovaní.
 • Provitamín A (beta karotén)
  Oproti mrkvi a tekvici je objem beta karoténu v rakytníku niekoľkonásobne vyšší. V pečeni sa beta karotén mení na vitamín A, ktorý má antioxidačné účinky. Môže pomôcť k vylepšeniu zraku, funkciu pľúc, hrubého čreva, prostaty, mozgu a znižuje hladinu cholesterolu.
 • Vitamín E
  Neutralizuje voľné radikály, regeneruje a omladzuje pokožku, ovplyvňuje rast tkanív, pôsobí na plodnosť a srdcové problémy.
 • Vitamín K
  Zvyšuje zrážanlivosť krvi. Ako náhle má organizmus deficit vitamínu K, tak to vedie k poruchám zrážanlivosti krvi, krvácaniu z orgánov i tkanív a tvorbe modrín.
 • Rutín
  Posilňuje cievy, zabraňuje rozkladu a zväčšuje pôsobnosť vitamínu C.
 • Provitamín D
  V tele sa premieňa na ďalšie druhy vitamínu D. Vitamín D podporuje k rastu kostí a posilňuje ich v starobe, preto je vyžadovanou súčasťou stravy v dobe rastu detí a v dobe menopauzy a andropauzy.
 • Triesloviny
  Majú sťahujúci, protizápalový a antibakteriálny účinok. Napomáhajú pri zápaloch žalúdka a čriev, preto je ich možné použiť napríklad pri hnačkách a krvácaní v tráviacom ústrojenstve.

Jedným slovom, zásluhou obsahu veľkého množstva liečivých látok rakytník dokáže napomôcť pri rôznorodých zdravotných problémoch. Okrem toho, nie sú známe prípady nejakých nepriaznivých účinkov, a tak nášmu organizmu nijako nevadí ani jeho dlhodobé užívanie.

Ak chcete skúsiť doplnok výživy s rakytníka je tu pre Vás mimoriadne silný sirup z rakytníka a červenej repy – BetaSante

Užívajte 2x denne cca 20 ml (polievková lyžica). Deti do 12ti let polovinu dávky. Odporúčame zapiť tekutinou alebo v tekutine rozpustiť. Je možno pridávať do jogurtu a iných potravín. Extrakt z rakytníka a červenej repy je možné aplikovať priamo alebo ho zriediť. Nevariť! V prípade náchylnosti k prekysleniu žalúdku je doporučené zapiť mliekom.
Pre najvýhodnejšiu účinnosť odporúčame užívať po dobu 2-3 mesiacov


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.