Časté nočné močenie – noktúria

Časté nočné močenie – noktúria

Noktúriu definuje medzinárodná spoločnosť pre kontenciu , ako nutnosť močiť počas nočného spánku.

Zdravý človek dokáže spať bez prerušenia šesť až osem hodín. Pokiaľ niekto trpí nykturiou, plný močový mechúr sa ohlási skôr ako chce dotyčný vstávať. Časté močenie v noci signalizuje zdravotný problém, ktorý je treba odborne vyšetriť.

Prieskumy ukazujú, že častým nočným močením trpí každý druhý človek nad 50 rokov. A z nich ani jedna tretina nevyhľadá odbornú lekársku pomoc.

Noktúria sa vyskytuje rovnako u mužov ako aj u žien, stúpa s vekom, pretože prirodzeným starnutím dochádza k zmenám v niektorých fyziologických procesoch podieľajúcich sa na tvorbe moču a kontrole močenia
Mnohým problémom sa dá aspoň čiastočne predísť.

 • správny pitný režim, zníženie príjmu tekutín však zo zdravotných dôvodov nie je
 • obmedziť príjem kofeínu a alkoholu
 • pomocou liekov, ktoré predpíše lekár, znížiť zadržiavanie vody v tele
 • dve tretiny z celkového množstva tekutín by mali prijať ešte pred šiestou večer

Nokturia môže byť náznakom niektorých závažnejších ochorení, ako je napr. hyperaktívny močový mechúr alebo zväčšená prostata.

Hyperaktívny močový mechúr je súbor urologických symptómov ukazujúcich na dysfunkciu dolných močových ciest. Symptómami hyperaktívneho mechúra trpí asi 12-16 % dospelej európskej populácie, jeho výskyt rastie s vekom.
Liečba hyperaktívneho močového mechúra:

 • úprava životosprávy a základných ochorení
  rehabilitácia, nácvik močenia
  medikamentózna liečba
  neurostimulácia
  chirurgická liečba

Zväčšená prostata – blokuje odtok moču z močového mechúra, pretože utlačuje prostatickú časť močovej trubice. Nezhubné zväčšenie prostaty (Benígna prostatická hyperplázia ) je najčastejším nezhubným nádorom u mužov, výskyt rastie s vekom. Prejavuje sa častým močením, slabým prúdom moči, nokturiou, niekedy pocitom slabo vyprázdneného močového mechúra.
Liečba prostaty
Veľmi mnoho ťažkostí s močením je možné odstrániť včasnou liečbou. Liečba nezhubného zväčšenia prostaty je obvykle hormonálna, niekedy chirurgická. Jej cieľom je vždy zlepšiť kvalitu života chorého.
Prírodná liečba prostaty
Fytopreparáty sú extrakty rôznych rastlín napr.: Serenoa repens, Slivka africká (Pygeum africanum), Koreň žíhľavy ( Radix urtica), Osika obecná (Populus tremula) a pod. Nežiaduce účinky tejto liečby sú minimálne.

Vaše skúsenosti s nočným močením

Máte skúsenosti s častým močením? Čo by ste odporučili?
Napíšte o tom v komentároch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.