Mononukleóza

Mononukleóza

Infekčná mononukleóza je závažné ochorenie, ani nie tak pre svoj normálny chod, ale pre možné komplikácie.

Mononukleóza je infekčné ochorenie často nazývané ako choroba z bozkávania pre jej prenášanie slinami, prípadne označovaná prívlastkom detská choroba, keďže najčastejšie postihuje malé deti aj keď u dospelých nie je toto ochorenie nezvyčajné a dokonca máva oveľa ťažší priebeh.
Spôsobujú ju vírusy EBV (Epstein – Barrovej vírusy) prípadne CMV (cytomegalovírus). V ranných štádiách je pre zhodné príznaky často nesprávne diagnostikovaná ako angína, test na prítomnosť EBV a CMV vírusov sa zvykne robiť až keď antibiotiká nasadené proti angíne nezaberajú.

EB vírus, spôsobujúci mononukleózu nosí v sebe až približne 95% ľudskej populácie. Záleží na okolnostiach a vonkajších či vnútorných vplyvoch či vírus u človeka prepukne alebo nie. Po prekonaní ochorenia infekčnej mononukleózi sa jedinec voči tomuto vírusu stáva imúnnym. Za život tak môže jeden jedinec ochorieť istým typom mononukleózi iba raz.
Keď ochorenie po pomerne dlhej, 4-6 týždennej inkubačnej dobe prepukne prejaví sa celkovou únavou, vysokými horúčkami zápalom nosohltanu či zväčšním krčných uzlín. Existujú však mnohé iné príznaky tohto ochorenia, preto je vhodné pri podozrení na prítomnosť mononukleózi navštíviť lekára a riadiť sa jeho radami a odporúčaniami.

Mononukleóza – základné príznaky tohto ochorenia sú štyri: únava, horúčka, bolesť v krku a zväčšenie lymfatických uzlín.
Mnoho ľudí si ju často pomýli s chrípkou alebo angínou, nakoľko prejavy sa v rôznych kombináciách vyskytujú aj pri iných infekčných ochoreniach.
Obyčajne z prejavov choroby je zrejmé, že sa jedná o infekčnú mononukleózu. Ale existujú aj iné prenosné choroby, ktoré môžu mononukleózu svojím priebehom pripomínať. Aby sa diagnóza stanovila správne a nedošlo k omylom, je určite dobré sa pripraviť na odber krvi.

Na mononukleózu neexistuje špecifický liek. Keďže sa jedná o ochorenie vírusové, nezaberajú proti nemu antibiotiká, tie sa nasádzajú proti vedľajším ochoreniam ako zápale krku. Vysoká horúčka sa znižuje podávaním antipyretík. Liečba trvá až okolo 6 mesiacov počas ktorých musí pacient dodržiavať veľmi prísnu diétu a fyzicky sa šetriť.
Pri ochorení na mononukleózu sa doporučujú ako vhodné aj prírodné prípravky.

Kniha – dieta pri mononukleóze
V knihe nájdete: čo je infekčná mononukleóza, prvé varovné príznaky, aké doporučenia by mal rekonvalescent dodržiavať a iné. Je tu aj tabuľka doporučených a zakázaných potravín a cca 50 receptov pri infekčnej mononukleóze.

 


There is 1 comment for this article
  1. Martin at 18:30

    Infekčná mononukleóza je celkom závažné ochorenie a netreba ho podceniť určite. Čím viac oddychu si doprajete, tým rýchlejšie vyzdraviete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.