Zápal močových ciest

Zápal močových ciest

Zápaly močových ciest sú veľmi bežným bakteriálnym infekčným ochorením. Najčastejšie zasahujú močový mechúr a močovú rúru. Rizikovou skupinou sú najmä ženy v reprodukčnom veku, u ktorých sa tieto zápaly vyskytujú v porovnaní s mužmi až 50-krát častejšie.
Infekcia v močových cestách je po nákaze dýchacích ciest druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou.

Príznaky
Príznaky zápalu močovej rúry (uretritída) bývajú zvyčajne miernejšie. U žien sa zápal prejavuje častým a bolestivým močením, u mužov nepríjemným pocitom v oblasti penisu. V prípade chlamýdiovej infekcie, kvapavky a iných pohlavných chorôb aj výtokom hnisu alebo hlienu.

Zápal močového mechúra (cystitída) je najčastejšie spôsobený baktériou Escherichia coli, v menej častých prípadoch pohlavne prenášanými mikroorganizmami ako napríklad chlamýdiou. Zápal sa prejavuje typickou bolesťou pri nutkaní a močenie, menším množstvom vylučovaného moču niekedy s malým obsahom krvy a problémovým vylučovaním.

Pri príznakoch zápalu močových ciest je potrebné čo najrýchlejšie navštíviť lekára. Je vhodné vypiť denne väčšie množstvo vody (2-3 litre). Piť alkohol a kávu je nevhodné, pretože dráždia sliznicu močového mechúra a môžu tak znásobiť bolesť.

Pri zápaloch močových ciest sa doporučuje:
– nezadržiavať moč príliš dlho, pri močení netlačiť
– piť veľa tekutín (pri akútnom zápale aj 3 – 4 litre denne)
– dôkladne vyprázdniť mechúr po každom močení
– chrániť sa pred nachladnutím a prudkým striedaním teplôt
– po stolici sa utierať spredu smerom dozadu
– používať bavlnenú spodnú bielizeň
– po sexe sa vymočiť
– ak používate antibiotika tak je vhodné jesť jogurty a Acidophilus Lactobacilus, aby sa obnovila správna črevná mikroflóra.

Máte opakované zápaly? V článku “Ako sa chrániť pred opakovanými zápalmi močových ciest a mechúra?” si pozrite rôzne odporúčania a rady.

Ďalšie články na internete o zápale močového mechúra a močových ciest:

obrazok UrofitUrofit Klas  – je silný brusnicový preparát.
Prípravok Urofit Klas skvalitňuje kondíciu močových ciest a je možné ho použiť na prevenciu alebo na potláčanie príznakov ochorení močových ciest. Mužom sa odporúča ako prevencia pri ochrane zdravia prostaty a navyše pôsobí proti tvorbe nádorov.

Vaše skúsenosti pri zápaloch močových ciest

Aké sú vaše skúsenosti so zápalom močových ciest a močového mechúra? Viete niečo čo sa Vám osvedčilo, doporučiť? (pitie bylinkových čajov, výživové doplnky, oblečenie, homeopatika…)

Čo odporúčate pri zápaloch močových ciest
Napíšte o tom v komentároch

There is 1 comment for this article
  1. Riso4 at 11:14

    Čaute baby, trpím zápalom močového mechúra. Neviem či je to možné, ale vždy keď idem do bazéna alebo do vody sa kúpať, hneď sa prezlečem do suchého a utrem sa tak sa tá bolesť zvýrazní. Je možné, že nemôžem chodiť do vody? Pijem 2l vody denne, som teplo oblečený, pijem brusnicový čaj a všetko. Prosím o pomoc. Je možné, že mi škodí pobyt vo vode? Zápal som už raz mal a o týždeň sa mi vrátil. Ďakujem vopred.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.