Vysoký krvný tlak – Hypertenzia

Vysoký krvný tlak – Hypertenzia

Krvný tlak je hydrostatický tlak vyvíjaný krvou na steny ciev. Najvyššie hodnoty dosahuje v aorte a ďalších veľkých cievach. Krvný tlak sa určuje dvomi hodnotami.
Systolycký tlak je horný tlak krvi, ktorým krv pôsobý na steny ciev počas stiahnutia srdca, teda tlak v momente pumpovania krvi do ciev.
Diastolický tlak je dolný tlak krvi, ktorým krv pôsobí na steny ciev počas plnenia srdcových komôr krvou.

Bežné hodnoty krvného tlaku u dospelého človeka sú 90-120 mm Hg počas stiahnutia srdcového svalu a 60-80 mm Hg počas napĺňania srdcového svalu krvou (v skratke úvadzané ako napríklad 120/80 mm Hg). O vysokom krvnom tlaku hovoríme, ak krvný tlak stúpne nad hodnotu 160/95mm Hg. Tento stav nazývame aj hypertenziou.

Hodnoty krvného tlaku
[table id=1 /]

Zvýšený krvný tlak, hypertenzia, je nebezpečný stav, ktorý môže indikovať alebo zapríčiniť rôzne srdcovo-cievne ochorenia. Hypertenzia pôsobí negatívne na srdce, spôsobuje jeho zväčšovanie a oslabovanie a je rizikovým faktorom pre vznik akútnych srdcových príhod ako napríklad infarktu či zlyhania srdca. Príliš zvýšený krvný tlak môže predpokladať skrátenú priemernú dĺžku života.

Zvýšený krvný tlak je preto nutné liečiť a znižovať. Ak sa hypertenzia včas nelieči, osoba, ktorej hodnoty presahujú napríklad o 50% normálne hodnoty môže počítať s tým, že nebude žiť dlhšie ako päť rokov.

Pre ľudí s vysokým krvným tlakom sa odporúča zamerať aj na prírodnú a diétnu liečbu, ktoré majú dobré účinky. Ak chcete aj vy prispieť k skvalitneniu liečby na vysoký krvný tlak, mali by ste využiť aj pomoc prírodných prípravkov výživy.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.