Nízky krvný tlak – Hypotenzia

Nízky krvný tlak – Hypotenzia

Hypotenzia, teda nízky krvný tlak je stav, kedy hodnota tlaku krvi v artérii klesne pod úroveň 90/60 mm hG. Keď tlak krvi klesne v ľudskom tele pod tieto hodnoty, nastáva kritické nedostatočné zásobovanie mozgu krvou, čo má za následok niekoľko nepríjemných symptómov ako závrate, omdlievanie, slabosť či v extrémnych prípadoch dokonca šok.

Takzvanú ortostatickú hypotenziu pozná takmer každý človek. Je to stav, kedy sa rýchlo postavíme a dôsledkom gravitácie nestihne náš srdcovo-cievny systém na chvíľu dostatočne zásobovať mozog krvou.

Keď je človek zdravý, jeho srdce sa v takejto chvíli stiahne a zrýchli sa jeho tep, čím sa nedostatok krvi spôsobený gravitáciou v mozgu vyrovná na dostatočnú úroveň. Tento systém je aktivovaný automaticky nervovou sústavou, avšak vyrovnanie tlaku krvi môže chvíľu trvať, čo má za následok závrať prípadne zatmenie pred očami.

Znížený krvný tlak, hypotenziu, najčastejšie spôsobuje Sepsa (ľudovo nazývaná otravou krvi), hormonálne problémy, strata väčšieho množstva krvi, prípadne intoxikácia. Ak je však nižší krvný tlak u človeka „normálny“, nespôsobený chorobou, môže to považovať za dôvod na radosť. Ľudia s nižším krvným tlakom sa totiž dožívajú vyššieho veku ako naopak ľudia s krvným tlakom vyšším.

Hodnoty nízkeho tlaku krvi sa odporúčajú upravovať len v prípade ak sa u človeka prejavujú jeho symptómy, teda časté závrate, omdlievanie a slabosť. Hypotenziu je možné korigovať pravidelnou, dennou, športovou aktivitou, prijímaním dostatočného množstva tekutín – 2,5 až 3 litre denne, jedením vyváženej, skôr slanej stravy a podobne. Liečba liekmi sa doporučuje až v prípade ak bežné opatrenia nepomáhajú.

Pre ľudí s nízkym krvným tlakom sa odporúča zamerať aj na prírodnú prevenciu a diétnu liečbu, ktoré majú dobré účinky.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.