
Liečivá žihľava
Pŕhľava – Žihľava, (Urtica urens, U. Dioica)
Rastie voľne v prírode, takmer všade.. Často sa vyskytuje na miestach bohatých na živiny, aby v sebe mohla koncentrovať množstvo vitamínov a minerálov. A preto sa u záhradkárov sa neteší veľkej obľube.
Patrí k rastlinám s veľmi širokým použitím liečebných účinkov. Naši predkovia ju veľmi často používali na rôzne domáce liečby.
Žihľava jedna z najliečivejších bylín a nemá pri užívaní nepriaznivé účinky, preto je dobré ju užívať nielen k liečeniu chorôb, ale aj preventívne. Žihľava skrýva v sebe okrem enzýmov aj hodne iných účinných látok, ktoré náš organizmus potrebuje.
Pŕhľavu môžeme užívať vonkajším spôsobom ako odvar, zábaly a dokonca šľahaním, ale aj vnútorne ako súčasť potravy v šalátoch, polievkach alebo ako čaj.
Kde pomáha žihľava
- pomáha pri krvotvorbe (anémie),
- znižuje tlak
- posilňuje činnosť čriev
- zlepšuje látkovú výmenu
- podporuje trávenie
- znižuje obsah cukru v krvi
- pôsobí močopudne
- a odporúča sa preventívne pri artérioskleróze
Vlasy a žihľava
Liečebné účinky žihľavy sa osvedčili aj pri vlasoch, k posilneniu a zabraňuje ich vypadávaniu. Môže sa pripraviť silný odvar, ako zábal alebo pre umývanie vlasov. V dogériách sa často stretneme so žihľavovými šampónmi.
Mladé lístky pŕhľavy sa často používajú ako súčasť jarnej očistnej kúry,buď ako šalát samostatný alebo prísada do iných jarných šalátov.
Máte nejaké osobné skúsenosti alebo rôzne recepty zo žihľavy? Podelte sa s nimi o ne v komentároch.