Index telesnej hmotnosti – BMI

Viete čo je BMI? Je to skratka pre slová Body Mass Index.
Podľa vzorca, si človek ľahko dokáže odpovedať na otázku svojej telesnej hmotnosti. Výpočet BMI patrí medzi najčastejšie používané metódy merania obezity.

Presnosť výpočtu BMI platí zväčša pre priemerného človeka, vyrátané čísla sú len orientačné. Presné hodnoty vám môže vyrátať len lekár na základe vyšetrenia.

Výpočet BMI patrí iba k jedným z nástrojov posudzovania vášho celkového zdravia. Významný je aj obvod pásu, množstvo telesného tuku, krvný tlak, cholesterol, fyzická činnosť, fajčenie a dodržiavanie zásad zdravej výživy.

Výpočet BMI = hmotnosť v kg / (telesná výška v m)²


  • do 18,5: podvýživa. Ako je toto číslo menšie, tým viac sa blížite k podvýžive. Uvedené číslo patrí často ľudom trpiacich anorexiou či bulímiou. Telo nie je postačujúco vyživované, nedostávajú sa mu základné stopové prvky, čo sa prejavuje oslabením organizmu a častými ochoreniami.
  • 18,5-25: ideálna a zdravá váha. Zdravotné komplikácie spojené s váhou sú v tejto skupine najmenej časté.
  • 25-30: mierna nadváha. Zvyšuje sa riziko vysokého tlaku či srdcových ťažkostí.. Väčšinou ide o nesprávne stravovacie návyky, a je tu častý nedostatok pohybu či sedavé zamestnanie.
  • 30-40: obezita. Pri tomto výsledku ide o pomere vážne zdravotné riziko. Lekári už doporučujú schudnúť.
  • 40 a viac: ťažká obezita. Treba sa zamyslieť či nie je potrebná radikálna zmena stravovacieho režimu a návykov.

Čo si myslíte o BMI ? Veríte tejto metóde merania obezity?


There is 1 comment for this article
  1. hankae at 9:56

    Pekna kalkulacka. Som so svojou vahou spokojna. Ja som to pocitala podla vypocetbmi.sk vysledky sa mi potvrdili. Mam 20,3.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.