Cukrovka

Cukrovka

Cukrovka, latinsky diabetes mellitus, je hormonálne ochorenie, ktoré postihuje až približne 5% ľudskej populácie. Prejavuje sa hyperglykémiou, teda zvýšenou hladinou glukózy (cukru) v krvi a poruchou metabolického spracovávania sacharidov v organizme.

Najčastejšie sa v populácii vyskytujú dva hlavné typy cukrovky.

Pri prvom type je vysoká hladina krvného cukru spôsobená nedostatočnou produkciou hormónu inzulínu v pankrease. Pacientom trpiacim týmto typom cukrovky sa preto dodáva inzulín umelo, najčastejšie injekciami. Inzulín umožňuje telesným bunkám absorbovať glukózu a meniť ju na energiu.
Druhý typ cukrovky je spôsobený nesprávnou reakciu telsných buniek na inzulín. Ak telesné bunky glukózu neabsorbujú, jej hladina v krvi sa zvyšuje čo vedie k rozličným zdravotným komplikáciám.

Medzi príznaky cukrovky patria: Polyuria – časté a nadmerné vylučovanie moču, u dospelých ľudí až nad 2,5 litra denne. Polydipsia – nadmerný pocit smädu. Polyphagia – abnormálne vysoký príjem potravín a pocit hladu.

Vzniku cukrovky môže štatisticky zabrániť správny životný štýl. Cukrovkou najmenej trpia ľudia ktorý vykonávajú veľa fyzickej aktivity, zdravo sa stravujú, nefajčia a nekonzumujú nadmerné množstvo alkoholu. Taktiež sa pod vznik cukrovky často, až v približne polovici prípadov podpisuje nadváha.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.