Choroby štítnej žľazy

Choroby štítnej žľazy

Štítna žľaza je endokrinná párová žľaza uložená po bokoch chrupky hrtana.
Jej funkciu riadi hormón TTH (tyreotropný hormón) ktorý sa tvorí v mozgu – v prednom laloku hypofýzy.

Štítna žľaza produkuje dôležité hormóny ktoré ovplyvňujú rast, vývoj, rýchlosť látkovej premeny či spotrebu kyslíka.

Ako všetky časti ľudského tela, aj štítnu žľazu postihujú ochorenia rôzneho druhu. Nádory štítnej žľazy patria medzi vzácnejšie nádorové ochorenia, predstavujú len približne pol percenta až percento všetkých nádorových ochorení. Nádorové ochorenie štítnej žľazy je však veľmi nebezpečné, keďže ovplyvňuje jej funkciu a jeho liečba si vyžaduje často až odstránenie postihnutej žľazy.

 • Známymi ochoreniami štítnej žľazy sú:
  Struma – zväčšenie štítnej žľazy
  Hypotyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy
  Hypertyreóza – zvýšená funkcia štítnej žľazy

Zväčšenie štítnej žľazy – Struma je ochorenie, ktoré vzniká nedostatočným prijímaním jódu v potrave (aj preto sa jód pridáva napríklad do kuchynskej soli), genetickou predispozíciou, vrodenou vadou a pôsobením ďalších faktorov. Ochorenie sa lieči podávaním hormónov a jódu. Pri skorej liečbe sa žľaza zmenší na pôvodnú veľkosť. Pri priveľkom zväčšení a neskorej liečbe je nutné časť zväčšenej štítnej žľazy chirurgicky odstrániť.

Hypotyreóza, znížená funkcia štítnej žľazy sa prejavuje hlavne zníženinou výkonnosťou, spavosť, zvýšením hmotnosti, zápcha, zimomravosť, suchá koža, suché vlasy, vypadávanie vlasov, hrubý hlas, nepravidelná menštruácia, apatia atd. V boji proti hypotyreóze môžu pomôcť s vysokou účinnosťou aj kombinácie prírodných prípravkov

Hypertyreóza – zvýšená funkcia štítnej žľazy sa prejavuje nekľudom, nespavosťou, nervozitou, hnačkou, zmenami nálady, chudnutie a ďalšími príznakmi.

Zápalové ochorenia štítnej žľazy sa prejavujú bolesťou, zvýšenou teplotou, zvýšenými leukocytmi a sedimentáciou. Tieto ochorenia spôsobujú najčastejšie vírusy a liečia sa podávaním antibiotík.

Včasná konzultácia s lekárom je pri podozrení na ochorenie štítnej žľazy, ako aj pri ostatných ochoreniach, veľmi dôležitá nakoľko včasná liečba má väčšiu šancu na úspech.

Prírodné prípravky a štítna žľaza

Lekári ochorenie štítnej žľazy liečia podávaním hormónov na podporu. Ak nechce užívať chemické lieky, aj prírodná medicína môže ponúknuť svoju pomoc. Pri hypotyeróze, prípravok LKVB6 účinne stimuluje funkciu štítnej žľazy, najmä vďaka Kelpu.


There are 3 comments for this article
 1. Lubka at 11:07

  Dobry den.
  Mam znizenu cinnot stitnej zlazy pouzivam na to produkty na prirodnej baze od Dr Nony,je lekarka zijuca v Izraeli,prekonala rakovinu (mala nador na krcnej tepne),dostala sa z toho a preto sa rozhodla pomahat chorym ludom,lebo ona sama presla pelkom.Ak potrebujete poradit kontakt:0918 690 859 email:mamka.xz@post.sk

 2. Janka at 9:52

  Dobrý deň

  Ja mám zväčšenú štítnu žľazu a je to veľmi nepríjemné aj pri prehĺtani a dýchaní a ešte tomu mám aj dlhodobé 3.mesačné meškanie menštruácie. A jód mi to napraví, však??? A keď sa zmenší štítna žľaza a napraví sa mi aj menštruační cyklus????

  Ďakujem

 3. admin Author at 11:17

  Treba navštíviť lekára, ktorý Vám naordinuje liečbu od závislosti druhu ochorenia štítnej žľazy. A následná liečba závisí od momentálnej funkcie štítnej žľazy, buď chirurgickú alebo liečbu rádiojódom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.