Cholesterol

Cholesterol

Cholesterol je pre telo dôležitá látka nevyhnutná pre jeho správne fungovanie. Telo si ho vytvára metabolizáciou v pečeni ale taktiež ho prijímame v strave živočíšneho pôvodu ako napríklad v mäse, vajíčkach či masle.

Poznáme dva druhy cholesterolu – HDL(“dobry”) a LDL(“zlý”), ktorý je zodpovedný za zdravotné problémy.
HDL – pre ľudské telo prospešný cholesterol, ktorého hodnoty by mali dosahovať minimálne 1mmol/L v krvi u mužov a 1,2mmol/L u žien.
LDL cholesterol by mal dosahovať maximálnu hodnotu 3,0mmol/L . Spolu by množstvo cholesterolu v krvi nemalo stúpnuť nad 5,0mmol/L.

Hodnotu hladiny cholesterolu v krvi môžete zistiť podstúpením jednoduchého testu u vášho lekára. Ten vám vie následne pri nepriaznivých hodnotách poradiť a usmerniť vás, ako dostať hladinu cholesterolu do normálu.

Zvýšený cholesterol sa zvykne usádzať v cievach a spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia rôznych druhov. Hladina cholesterolu sa dá korigovať liekmi prípadne zmenou stravovacích návykov a celkovej životosprávy.

Výšku hladiny cholesterolu ovplyvňujú faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť – medzi také patrí genetická predispozícia, pohlavie či vek. Sú však aj faktory ohrozujúce zdravú hladinu cholesterolu, ktoré ovplyvniť môžeme – medzi tieto patrí užívanie alkoholu, fajčenie cigariet, stres, nedostatok pohybu, nadváha, nezdravé stravovanie alebo napríklad nezdravo vysoký krvný tlak.

Viac dôležitých informácií o cholesterole nájdete na webovej adrese www.cholesterol.sk.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.