Bulímia

Bulímia

Bulímia (bulimia nervosa) je ochorenie psychického pôvodu. Často je liečené pomocou psychoterapie, u niektorých chorých sa na liečbu používajú rôzne druhy liekov, napríklad tricyklické antidepresíva. Jedná sa o nadmerné prejedanie sa nasledované kompenzačním správaním. Ochorenie sa vyskytuje zväčša u žien vo veku 13 – 18 rokov, no nie je neobvyklý výskyt ani u mužov a u staršej časti ľudskej populácie.

Bulímia ma dva základné podtypy odlišujúce sa spôsobom kompenzácie prejedania sa. Oba typy sa snažia vyvarovať sa priberaniu z jedenia a z možného pribratia majú až panický strach.

Prvý typ je takzvaný „očistujúci sa typ“ – tu sa najčastejšie vyskytuje úmyselné zvracanie, vyvolávanie hnačiek, užívanie anorektík či iných liekov.
Druhý typ, vyskytujúci sa u menšej časti ( cca. 7%) chorých je takzvaný „neočistujúci sa typ“, kde po prejedaní nastáva prehnané cvičenie za účelom rýchleho zbavenia sa skonzumovaných kalórií.

Nadmerné prejedanie sa môže u bulimikov vyskytovať až niekoľko krát do týždňa.
Postihnuté osoby sa zväčša prestanú prejedať až po pristihnutí inou osobou alebo pri veľkých bolestiach preplneného žalúdka. Obvykle po tomto prejedaní nastáva samovyvolanie zvracania. Takéto správanie môže mať za následok množstvo škodlivých efektov. Medzi jeden z najmenej život ohrozujúci avšak dosť nepríjemný efekt patrí strata dentálneho zdravia, spôsobená častím vylučovaním kyselín zo žalúdka ústnou dutinou.

Podozrenie z ochorenia na bulímiu by sa nemalo  v žiadnom prípade brať na ľahkú váhu a liečbe postihnutému treba venovať dostatočnú pozornosť.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.