Vitamín A

Vitamín A

Vitamín A zabraňuje šerosleposti, udržuje kožné bunky a bunky všetkých slizníc v dobrom stave a pomáha pri tvorbe zubov a kostí. Je životne dôležitý pre normálnu reprodukciu, rast a vývoj organizmu. Je aj nevyhnutný pre imunitný systém vrátane bohatých zásob imunitných buniek, ktoré sú v slizniciach zažívacích aj dýchacích ciest a vytvárajú dôležitú líniu obrany proti vniknutiu infekcie.

Tento vitamín má tiež blahodarný účinok na pleť, udržuje ju zdravú a spomaľuje jej starnutie. Ďalšiu významnú úlohu hrá vitamín A pri tvorbe spermií, vajíčok a pri vývoji plodu.

Vitamín A patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch.
Existuje v dvoch prirodzených formách – vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Vitamín A je tiež dôležitý antioxidant.
Ničí sa pri teplote nad 100 °C.

Vitamín A je najlepšie užívať vo forme beta-karoténu. Vitamínom sa nemôžete predávkovať, ak jete ovocie a zeleninu obsahujúce karotenoidy, napríklad marhule, melón alebo listovú zeleninu. Aj keď telo niektoré karotenoidy premení na vitamín A, sú to len také dávky, aké potrebuje. Ak nejete nadmerné množstvo pečene alebo tučných rýb, je prakticky vyloučené získať z potravy nadbytok vitamínu A.

Kde sa vyskytuje vitamín A

 • mrkva,
 • melón,
 • šalát,
 • brokolica,
 • špenát,
 • marhuľa,
 • rybí tuk
 • V menšom množstve: mlieko, tučné ryby, čerešne a iné.

 

Nedostatok vitamínu A

Charakteristickým prejavom nedostatku vitamínu A, sú ochorenia zrakových orgánov napr. xeroftalmia (rohovatenie a vredovatenie rohovky) či hemeralopia (šeroslepota)

Nadbytok vitamínu A

Na rozdiel od vitamínu C sa vitamín A nevylučuje. Vo vysokých dávkach je vitamín A toxický, opatrnosti je treba hlavne v tehotenstve, kedy poškodzuje správny vývoj končatín.
Prejavy – nevoľnosť a vracanie, apatia, suchá pokožka, vypadávanie vlasov, poruchy videnia, krvácanie, bolesti kĺbov.

Doporučená denná dávka
do 900 μg (dospelý muž)
do 700 μg (dospelá žena)


There is 1 comment for this article
 1. marika at 10:40

  Pre niekoho možno bude dôležité tiež vedieť, že vitamín A môže rovnako spôsobovať aj vedľajšie účinky a rôzne interakcie s liečivami, ina veľmi pekný článok 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.